Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Bekliyoruz

Son bir hafta içinde dolar kurunda ve Brent petrolün varil fiyatında hızlı bir düşüş görüldüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Önümüzdeki günlerde benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Bekliyoruz ABONE OL

EN AZ 20 KURUŞ İNDİRİM YAPILMALI”

Afrin operasyonundan önce 3,83’TL’ye kadar ulaşan Amerikan Doları kurunun 3,76’a kadar düştüğünü açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Doların yanı sıra Brent petrolün uluslararası varil fiyatı da 73 dolardan 68-69 dolara kadar düştü. Finans uzmanları brent petrolün varil fiyatı ile dolar kurundaki düşüşün süreceğini belirtiyorlar. Buna göre benzin ve motorin grubunda yapılan indirim oranında fiyatların aşağı çekilmesi artık kaçınılmaz” diye konuştu.

“AKARYAKITTA VERGİ ORANLARI YÜZDE 10 İNDİRİLMELİ” 

Son 6 aydır enflasyon oranlarındaki artışta en büyük paylardan birinin ulaştırma grubundaki fiyat artışları olduğunun altını çizen Palandöken, “Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon oranı beklentisini yüzde7’den yüzde 7,9’a yükseltti. Akaryakıtın fiyatının artması demek, tüm mal ve hizmetlerin fiyatının artması demektir. Dolayısıyla, enflasyon oranlarında kalıcı bir düşüş sağlanana kadar benzin ve motorinin vergisi 10 puan azaltılmalıdır. Böyle bir adım atılırsa ekonomide görülecek canlanmanın vergi gelirlerine olumlu etkisi akaryakıtta indirim yapılan ÖTV’den daha fazla olacaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4