banner341

Ari İşletmelere Destek

Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi kapsamında Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden bir bildiri yayınlandı.

Ari İşletmelere Destek ABONE OL

Bildiride şöyle denildi;
Ülkemizde görülen Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brucellozu Hastalıkları ile etkin mücadele edilebilmesi,sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi uygulanmaktadır. Proje, hayvan sağlığı yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesinin temelini teşkil etmektedir.
Hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik sağlık ve hijyenik şartları sağlanmış, Tüberküloz ve Brucelloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine Hastalıktan Ari İşletmeler denilmektedir. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince Ari İşletme Sertifikası alan Süt Sığırı İşletmelerinde bulunan tüm sığırlara 2019 yılı için hayvan başına 450 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. İlave olarak onaylı Süt Çiftliklerine ise, hayvan başına 100 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. 
Bu kapsamda ilimizde, Ari İşletme Sertifikası almış olan Bafra ve Atakum İlçelerinde 2 adet işletme bulunmaktayken; Çarşamba İlçesi Taşdemir Mahallesinde hayvancılık faaliyetinde bulunan 250 baş kapasiteli Ekrem Şafak Tarım ve Hayvancılık Şirketine ait işletmenin de 20.12.2019 tarihinde sertifika almaya hak kazanmasıyla İlimizde Ari İşletme Sertifikası verilen işletme sayısı 3 olmuştur. Amacımız tüm işletmelerimizi Ari İşletme statüsüne almaktır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4