Arı Yetiştiricileri Arı Hastalıklarına Karşı Bilgilendirildi

İl Müdürlüğü toplantı salonunda Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından, İlde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerimize yönelik ‘Arı Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele’ konulu eğitim toplantısı düzenlenmiştir.

Arı Yetiştiricileri Arı Hastalıklarına Karşı Bilgilendirildi ABONE OL

Toplantı ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Nail KIRMACI “Son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri, sıcaklık ve yağış düzensizlikleri gibi nedenlerle özellikle nektar akışı zamanında arı kolonilerinin yeterince bal ve polen stoku yapamaması gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kış aylarına kovanların yeterince besin kaynağıyla girilememesine ilave olarak kışa girerken maruz kalınan arı hastalık ve zararlıları ile birlikte yeterli mücadelenin yapılmaması ve zirai ilaçlama sonucu pestisitlere maruz kalınması gibi sebeplerin etkisiyle erken ilkbahar mevsiminde ciddi koloni kayıpları ortaya çıkmaktadır. Sahada yaşanan bu sorunların çözümüne yönelik bir eğitim toplantısı düzenledik.” dedi.

Toplantı Şube Müdürü V. Hasan Gürkan FERENDECİ, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Rasim KAPLAN, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler Dr. Rahşan AKPINAR ve Dr. Selma KAYA, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü personelleri ve arı yetiştiricilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 


Açılış konuşmalarının ardındanVeteriner Hekimler Dr. Rahşan AKPINAR ve Dr. Selma KAYA, Varroa, Nosema, Avrupa ve Amerika Yavru Çürüğü gibi sahada karşılaşılabilecek hastalıklar başta olmak üzere, komşu olan ülkelerde bulunan ve Ülkemize bulaşma ihtimali olabilecek arı hastalıkları ve zararlıları ile birlikte bakteriyolojik, paraziter ve virolojik arı hastalıkları ile ilgili gerçekleştirdikleri sunumların ardından Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz personelleri tarafından Arı Yetiştiriciliği ve desteklemelere ilişkin bilgi verilmiştir.
İlimizde faaliyet göstermekte olan arı yetiştiricilerimizin sahada karşılaşmış oldukları sorunlara ilişkin soru – cevap bölümü ardından toplantı sonra ermiştir. 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4