Aşı olmayan Samsun'a alınmayacak haberlerine açıklama

Samsun Valiliğinin KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili yayımladığı son İçişleri Bakanlığı genelgesi yanlış anlaşılınca Valilik Twitter'da Türkiye gündemi oldu. Samsun Valiliği ise 'Aşı olmayan Samsun'a alınmayacak' haberlerine açıklama yaptı.

Aşı olmayan Samsun'a alınmayacak haberlerine açıklama

Samsun Valiliği, yurt dışından gelecek olanlarla ilgili uygulanacak KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge nedeniyle Twitter'da Türkiye gündemi oldu.
Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerin ülkeye girişlerinde uygulanacak PCR testi ve aşı uygulamasını kapsayan genelge bazı basın yayın organlarında '2 Doz Aşısı Olmayan Samsun'a Alınmayacak' başlığı ile yayınlandı. Bu başlık nedeniyle Samsun Valiliği Twitter'de 'HaddiniBilSamsunValiliği' hashtagi ile Türkiye gündeminin birinci sırasına oturdu. Atılan twetlerin trol hesap olduğu gözlenirken sosyal medya kullancılarında hiç araştırma yapmadan bu hashtag e destek çıktığı görüldü.
Samsun Valiliği ise Twitter'da Valiliğin eleştirilmesi nedeniyle bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bakanlık genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirlerin bazı basın yayın organlarında kamuoyuna yanlış yansıtıldığı belirtildi.
Samsun Valiliği Twitter'da gündem olan konuya ilişkin açıklamasında, şunları dile getirdi.
"Bazı ulusal basın yayın organlarında “2 Doz Aşısı Olmayan Samsun’a Alınmayacak” başlığıyla çıkan haberlerde, haber başlıklarının vatandaşlarımız tarafından “ilimize gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelecek olanların aşısı olmadan ilimize alınmayacağı, ilimize girebilmek için aşı zorunluğu getirildiği” şeklinde anlaşılması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz, COVID-19 salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın 13.11.2021 tarih ve E-89780865-153-18513 sayılı genelgesi doğrultusunda tüm illerimizde olduğu gibi ilimizde de 13 Kasım 2021 tarihinde toplanarak gelen genelge doğrultusunda kararlar almıştır. Alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararımız //www.samsun.gov.tr/il-umumi-hifzissihha-kurulunun-13112021-tarihli-ve-40-sayili-karari linkinde yayımlanmıştır. Bazı ulusal basın yayın organlarında “2 Doz Aşısı Olmayan Samsun’a Alınmayacak” başlığıyla çıkan haberler nedeniyle “ilimize gelecek olan tüm vatandaşlarımıza aşı zorunluluğu getirildiği veya aşısı olmayanların ilimize alınmayacağı” şeklinde yanlış anlaşılmalar meydana gelmiş olup gerek çıkan haberlerin içeriği okunduğunda gerekse yukarda linki verilen kararımız incelendiğinde böyle bir durumun söz konusu olmadığı, haber başlıkları ile haberin içeriğinin uyuşmadığı, haber başlığının çarpıtıldığı net bir şekilde görülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344