Bafra'da Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali yapılacak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Kapıkaya Fest Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali, 25-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bafra'da Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali yapılacak ABONE OL

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, ilçedeki bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl ilki yapılan ve 4 gün süren festivalin heyecanını bu yıl 5 güne çıkaracaklarını söyledi.

Geçen yıldan edindikleri izlenim ve gözlemler sonucunda Kolay Mahallesi'nde Kapıkaya Tepesi'ndeki festival alanında yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Kılıç, "Konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayabilmek için gereken çalışmalarımız titizlik ve özenle sürdürdük. Bu festival, Bafra'mızın tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtabilmek için büyük bir fırsattır." dedi.

Festivalin diğer festivallerden farklı olduğunu dile getiren Kılıç, "Bu farklılık, bölgemizin yüksek dağlarının yamaç paraşütüne, yürüyüş rotalarının dağcılığa ve Kızılırmak'ın su sporlarına elverişli olmasıdır. Bir de tarihi değerlerimizin içerisinde kalması başlı başına bir zenginliğimizdir. Bu mirası yaşamak ve yaşatmak belediyemiz için bölge halkına karşı bir borçtur." ifadesini kullandı.

Toplantıya Belediye Başkan Yardımcı Şaban Güryaşar ile Türkiye Hava Sporları Federasyonu Samsun Temsilcisi Burhan Apaydın da katıldı.

Saygıdeğer dostlar, sevgili Bafralılar; ilkini 20-23 Temmuz 2017 tarihlerinde ilçemizin Kapıkaya ve Asar Mahallelerimizde düzenlediğimiz festivalimizin heyecanını bu yılda yaşatacağız. Baframızın tarihi değerlerini barındıran Kızılırmak’ın yanı başında Asar Kale ve Paflagonya Kaya Mezarların arasındaki eşsiz manzara ile doğaseverleri 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arsında 5 gün boyunca misafir edeceğiz. 2017 yılında olduğu gibi bu yılda kayıt yaptıran misafirlerimiz kamp alanı başta olmak üzere yemek, tepe ve tepeye ulaşımlar, şehir merkezinden tepeye ulaşımlar tamamen ücretsiz olacaktır. Kayıt yaptırmayan festival alanımızı günü birlik ziyaret etmek isteyenler sadece ücretsiz ulaşımdan yararlanabilirler. Geçen yıldan edindiğimiz izlenimler ve gözlemler sonucunda festival alnında yeni düzenlemeler yaptık. Katılımcılarımızı, konuklarımız olarak en iyi şekilde ağırlayabilmek için gereken çalışmalarımızı titizlik ve özenle sürdürdük. Kamp alanındaki eksiklerimizi hızla gidererek festivalimize hazır hale getirdik.  
Bölgemizin sahip olduğu tarihi değerlerin ve doğal güzelliklerin fark edilmesi için festivalimiz bir fırsattır. Kızılırmağın yanı başında Kapıkaya’nın, eşsiz manzarasıyla bizleri karşılayan belde, eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış tarihi değerleri ile ön plana çıkan Asar Kale (MÖ. 1000), Paflagonya Kaya Mezarları (MÖ. 700) ile Kızılırmak vadisinde dikkat çeken tarihi bir alandır. 2017 yılında ulusal ve uluslararası katılımcıların bölgeye yoğun ilgisi, bizleri de heyecanlandırdı. Baframız için turizmin gelişmesinde festivalimizi bir öncü olarak görmekteyiz. Bölge ekonomisinin bacasız sanayisi olmayı hedefleyen Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivalini her yıl bir adım daha ileriye taşımak bizler için elzemdir.
Sevgili dostlar festivalimizin başka yerlerde yapılan festivallerden farkı, bölgemizin yüksek dağlarının yamaç paraşütüne, yürüyüş rotalarının dağcılığa ve Kızılırmağın su sporlarına elverişli olmasıdır. Birde tarihi değerlerin içersin de kalması başlı başına bir zenginliğimizdir. Bu mirası yaşamak ve yaşatmak Belediyemiz için bölge halkına karşı bir borçtur. 
Festivalimiz betonlaşmanın her geçen gün arttığı günümüz dünyasında teknolojinin de etkisiyle doğadan uzaklaşan bireyler için bir fırsatta oluşturmuştur. Beş gün boyunca misafir ettiğimiz katılımcılar çadırlarında kalacaklardır. Su sporlarından dağcılığa ve de yamaç paraşütüne kadar birçok sportif aktivite ile karşılaşacaklardır. Farklı sporları tanıma ve deneme fırsatı bulabileceklerdir. Bu yılki sloganımız olan “Doğayı Yaşat Sporu Yaşa” sloganı hedefimize ulaşmak için bizlere önemli mesajlar vermektedir. Kapıkaya ve Asar Mahallelerimizin sahip olduğu doğal dokuyu koruyarak gelecek kuşaklara aktaracağız.Katılımcılar farklı spor dallarını ,katılan profesyonel sporcular ile birlikte hem gözlemleyecek hem de deneyebileceklerdir.
Değerli dostlar, ilk festivalimizden bugüne kadar festivallerimize maddi ve manevi katkı sunan Valiliğimize, Samsun Büyükşehir Belediyesine, Kaymakamlığımıza, İş adamlarımıza, Esnaflarımıza, Sanatçılarımıza, Muhtarlarımıza, Basınımıza, Derneklerimize, ayrıca  zamanlarını ve imkânlarını hiçbir karşılık beklemeden harcayan gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Güzel bir festival geçirmenizi diliyorum.

Ulusal ve uluslararası düzeyde profesyonel ve amatör sporcuların yanı sıra spora ilgi duyan bireylerin katılımı ile gerçekleşen II.Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali’nin (Kapıkayafest) bu yıl ikincisi 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Kültür ve doğa sporu tutkunlarına, Samsun’un yeni turizm merkezi Bafra’da tarih ile doğanının buluştuğu bir ortamda sportif ve kültürel etkinliklere katılma fırsatı sunulacak. Çadırların kurulacağı kamp alanında 5 gün 4 gece kalma olanağı da sunan festivale www.kapikayafest.com adresinden form doldurularak kayıt yapılıyor. Festivalimize kayıt yaptırmayan katılımcılar için günü birlik ziyaretlerle spor aktivitelerinin tadını çıkarmak mümkün.
Katılım ve ulaşımın ücretsiz olduğu Festival, Samsun Valiliği’nin himayelerinde, Bafra Kaymakamlığı’nın destekleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Bafra Belediye Başkanlığı, Bafra Hava Sporları ve Gençlik Kulübü, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin işbirliği ile gerçekleştirilecek. Festivalin resmi hava yolu ise bir dünya markası olan Türk Hava Yolları’dır.
Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay beldesi sınırları içerisinde eşsiz manzarasıyla bizleri karşılayan Kapıkaya, doğa turizminin yeni gözdesi. İlk olarak yamaç paraşütçülerinin keşfettiği Kapıkaya, Kızılırmak’ın yanı başında doğanın ve tarihin bir araya geldiği bir yer ve katılımcılara yamaç paraşütü, dağcılık, bisiklet ve su sporlarını bir arada yaşayabilecekleri bir alan sunuyor. 
“Doğayı Yaşat Sporu Yaşa” sloganıyla sağlıklı bireylerle daha çok yaşanabilir bir dünya için sporun ve sporcunun önemini vurgulayan Festival, geçen yıl Türkiye’nin dört bir yanından 25 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamıştı. Kapıkayafest,  bu yıl da ulusal ve uluslararası sporcuların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Festival, Bafra’nın kültürel ve sosyal yaşamına değer katmayı ve bölge ekonomisini canlandırmayı da hedefliyor. 

Festival Ne Zaman ve Nerede?
II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali, 25-29 Temmuz tarihleri arasında Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay Mahellesinde yer alan eşsiz manzaraya sahip Kapıkaya tepesinde gerçekleştirilecek. Festivalle ilgili tüm bilgilere ve konuma www.kapikayafest.com adresinden ulaşmak mümkün. 
Festivalde neler var?
Türkiye, İngiltere, İspanya, İsviçre, Kanarya Adaları, İran, İtalya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen acro pilotların gökyüzü ile buluşan kanatları ve nefes kesen gösterileri izlenebilecek, maceraseverler paraşütçülerle birlikte uçma ayrıcalığı yaşayabilecek.  Festivalin katılımcıları karada bisiklet ve doğa yürüyüşü, izcilik aktiviteleri, baraj gölünde kano gezisi, salto trambolin, zıp zıp, paintball, kano, bambu sal ile gezi, çarpışan su botları, jetboat, windsurf, jet ski, yelkenli ve tekne gezileri, ATV safari ve bölge gezilerine katılabilecek. 
Fotoğraf tutkunları ise belirlenen şartlara uyarak “Fotosafari Kamp ve Atölye Çalışmaları”na katılarak yarışabilecek. 
Akşam ise kamp ateşini yakıp yıldızların altında doğanın sesini dinleyecek, eski ve yeni arkadaşlarla sabaha kadar sohbetler sürecek. 
Ayrıca çeşitli kültürel faaliyetler, spor branşlarının aktiviteleri ve eğlenceler birbirini izleyecek.
Uçak biletine indirim, kamp alanına ücretsiz ulaşım
Samsun’a hava ve karayolu ile ulaşmak mümkün. Kapıkayafest 2018’in Resmi Hava Yolu Türk Hava Yolları, Turkish Conventions kapsamında belirli rezervasyon sınıflarında indirimli ücretler de sunuyor. Katılımcılar beraberindeki bir kişi ile birlikte bu indirimden faydalanabiliyor. 
Bafra ve Samsun’dan kamp alanına ulaşım hizmeti farklı saatlerde ringlerle ücretsiz olarak verilecek. Bunun dışında aracıyla gelmek isteyen katılımcılar için otopark alanları düzenlendi.  
İnsani ihtiyaçlar için alanda gerekli tedbirler alındı
Festival alanında insani ihtiyaçların karşılanması için gerekli tüm önlemler alındı. Seyyar tuvaletler, kamp ortamında sıcak su duşlarından ücretsiz faydalanılabilecek. 
Kamp kaydı kabul edilen ve alanda çadırlarını kuran katılımcılar için sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri de organizasyon tarafından ücretsiz olarak karşılanacak. 
Kayıt yaptırmayan ve günübirlik festivale katılan ziyaretçiler yiyeceklerini yanlarında getirebilir veya alanda kurulan yeme içme alanlarından ücret karşılığında faydalanabilirler.  

Festivale destek verenler
II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivaline katkıda bulunan kuruluşlar; Türk Hava Yolları, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Belediyesi. 
Festivale dokunanlar; Samsun Valiliği, Bafra Kaymakamlığı, Hava Sporları ve Gençlik Kulübü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve spor Bakanlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB), Bafra için Hepimiz. 
Havacılık Kulüpleri; Anka Havacılık, Çakırman Havacılık Kulübü, Elazığ Sportif Havacılık Kulübü (ESHAK), High Fly Sportif Havacılık Kulubü, Kocaeli Havacılık Kulübü, Malatya Sportif Havacılık Kulübü (MASHAK), Ordu Sportif Havacılık Kulübü (OSHAVK), Sivas Sportif Havacılık Kulübü (SİVHAVK), Tokat Zile Elazığ Sportif Havacılık Kulübü, Tulpar Sportif Havacılık Kulübü, Yalova Havacılık, Canarias Acroteam, GIN, Air Cross.
Dağcılık, bisiklet ve su sporları kulüpleri; Anadolu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Samsun Dağcılık Kulübü (SAMDAK), Yeşil Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik spor Kulübü, Atakum Deniz Kulübü (ADK), Gerze Yelken ve Su sporları Kulübü, Ondokuz Mayıs Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü(OMDAK). 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4