banner341

Balkan Türkleri gözyaşlarıyla dolu programla Atalarını andı

Samsun Balkan Türkleri Derneği mübadelenin 95. yıl dönümü vesilesiyle dernek binasında yoğun katılımla düzenlediği ‘hatıralarla yaşayan mübadele’ adlı söyleşi programında duygulu anlar yaşandı.

Balkan Türkleri gözyaşlarıyla dolu programla Atalarını andı ABONE OL

Samsun Balkan Türkleri Derneği mübadelenin 95. yıl dönümü vesilesiyle dernek binasında eğitimci araştırmacı emekli öğretmen Ali Elmas’ın birinci kuşak mübadillerle yaptığı röportajlardan ve anılarından oluşan ‘hatıralarla yaşayan mübadele’ adlı sunum ve söyleşisinde dinleyiciler göz yaşlarına hakim olamadı. 

Mübadele; acıdır, kaybetmektir, özlemdir, ızdıraptır, hiç dinmeyen bitmeyen hasrettir

Mübadelenin 95. yıl dönümünü dualarla, anılarla, hatıralarla buruk bir şeklide yad ettiklerini ifade eden Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Cihat Yılmaz, “Her yıl olduğu gibi bu yılda Mübadelenin sene i devriyesi vesilesiyle çok anlamlı bir program tertip ettik.  Eğitimci Araştırmacı Emekli Öğretmen Ali Elmas hocamızın birinci kuşak mübadillerle yaptığı röportajlardan oluşan ‘hatıralarla yaşayan mübadele’ söyleşimizi gözlerimiz dolu dolu ilgiyle dinledik.

Mübadele acıdır, kaybetmektir, özlemdir, ızdıraptır, hiç dinmeyen bitmeyen hasrettir. Bugün geride kalan ve ebediyete intikal eden tüm mübadil atalarımızı, dedelerimizi, ninelerimizi bir kez daha rahmet ve özlemle andık. Çoğu vefat etmiş birinci kuşak mübadillerin anlattığı her hikaye acı ve özlemle dolu. Çoğu geldikleri toprakları anlatırken hala o günleri içlerinde yaşıyor.

Çektikleri ızdırapları, göç yollarındaki yaşadıklarını ve geride bıraktıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamıyorlar. Bizlerde bugün birinci kuşak mübadillerle yapılan röportajlardan oluşan bu anlamlı ve bir o kadarda duygu yüklü sunumu gözyaşları içinde izledik. Atalarımız çok büyük acılar çekmişler. Bizlerde dedelerimizden, ninelerimizden bir çok yaşanmış hikayeler, anılar, hatıralar dinledik. 1400’lü yıllarda bölgenin Osmanlı Devletinin egemenliğine girmesiyle buraya yerleşen ve Balkanları Türkleştiren, Müslümanlaştıran atalarımız görevini tamamlayarak mübadele anlaşması sonrası Anadolu topraklarına büyük bir görevi yerine getirmenin gururu ile geride bıraktıklarının üzüntüsü ve özlemiyle tekrar geri döndüler. Çok şükür vatan toprağında yeniden yeşerdik kök salıp dört bir yana dağıldık. Rabbim bizleri bir daha böyle büyük acılar yaşatmasın. Birlik beraberliğimizi bozmayan çalışan iç ve dış kuvvetlere fırsat vermesin” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4