banner341

Başakşehir Şehir Hastanesinin Açılışı Gerçekleştirildi

Yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabı bugün açıldı.

Başakşehir Şehir Hastanesinin Açılışı Gerçekleştirildi ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip hastanelerinden İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabının açılışına video konferansla katıldı.     

Erdoğan açılış konuşmasında, "Tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği kamu özel işbirliği yöntemiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında 10 şehir hastanesini hizmete aldık. İnşası devam eden 8 şehir hastanemizin büyük bölümünü bu yıl sonuna kadar, kalanlarını da önümüzdeki yıl hizmete almayı planlıyoruz" dedi.    

Türkiye’nin sağlık harcamalarına ayırdığı bütçenin 190 milyar liraya ulaştığı bilgisini veren Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ikinci etabının ise 20 Mayıs'ta hizmete açılacağını sözlerine ekledi.

Bakan Varank'ın açıklamaları:
Sağlık alanındaki dev yatırımların Türkiye'yi nasıl güçlü kıldığını bugün çok daha iyi anlıyoruz. Türkiye ayaklarının üstünde dimdik duruyor. Bu süreçte büyük fedakarlık gösteren sağlık çalışanlarımıza bir kez daha huzurunuzda teşekkür ediyorum. Yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarının da ilk teslimatını bugün gerçekleştiriyoruz.     

Ben şu an burada bulunan mühendizlerimiz nezdinde bu işte emeği geçen herkese, özellikle Baykar, Arçelik, Aselsan ve Biyosis firmalarına şükranlarımı sunuyorum. Cihazlarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bakan Koca'nın açıklamaları:
"İstanbulumuz iki yakadaki şehir hastaneleri ile sağlık altyapısı bakımından dünyanın en başta gelen şehirlerinden olacaktır. Çocuk acil ve girişinde 30 bin metrekarede acil servisler bulunmakta. Başakşehir Şehir Hastanesi, 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırmaktadır. Tamamı hizmete girdiğinde Avrupa'nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine ait hastanesi olacaktır. Başakşehir Şehir Hastanemiz bütünüyle 15 Mayıs'ta faaliyete geçecektir. Bugün kadın doğum bölümlerini hizmete alıyoruz. Şimdilik sadece pandemi hastaları tedavi altına alınacak. Sterilizasyon hastanemizin en önemli yapılarından bir tanesi. İyileşmiş olan hastadan plazmasını alıp tedavi amaçlı kullanılabilir altyapıya da sahip.    

ACİL'DEKİ YATAK SAYISI
Acilde müşahade ve müdahale yataklarımız var. 60'a yakın bu anlamda yatağımız var. Şu an 155 oda açmış oluyoruz. 155 ventilatorlü oda açılmış olacak. Her biri de tekli odalardan oluşmakta. 450 yoğun bakım yatağımız, aynı zamanda her bir yatağı birer ventilatöre sahip.     

YERLİ ÜRETİM VENTİLATÖRLER AÇILIŞTA TANITILDI
Yerli ve milli ventilatörümüz bugün itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Yerli ve milli ventilatörler de 100 adet üretildi. Şu an 100 adet. Biz toplamda mayıs ayı itibarıyla 5 bine kadar üretilmesini planladık. Baykar, Arçelik, Aselsan ve Biyosis tarafından üretildi."

BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ'NİN ÖZELLİKLERİ
Başakşehir Şehir Hastanesi yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip. Şehir hastanesinde 469 yatak kapasiteli Genel Hastane, 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları, 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji, 521 yatak kapasiteli Çocuk, 359 yatak kapasiteli Kadın Doğum, 367 yatak kapasiteli Onkoloji, 128 yatak kapasiteli Psikiyatri ve 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunuyor.    

İlk etabı bugün açılacak olan hastanene çevresindeki yolların büyük bir kısmının tamamlandığı görüldü. Öte yandan hastaneye ulaşım için İETT otobüslerinin de seferle başladığı görüldü. İETT'nin internet sitesinden ise şehir hastanesinden geçen otobüslerin hat bilgileri paylaşıldı. Sitede paylaşılan seferler ise şöyle; (MK22)-Taşoluk Peronlar/ Fenertepe-Başakşehir Metrokent, (79E) Kayabaşı Kiptaş/Kayaşehir-Eminönü, (79B) Kayaşehir-Bakırköy, (MK22) Taşoluk Peronlar/Fenertepe-Başakşehir Metrokent, (78F) Başakşehir-Fenertepe-Metrokent.        


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4