Başakşehirliler kurbanını gönül rahatlığıyla alacak

Kurban Bayramına sayılı günler kala hazırlıklarını sürdüren Başakşehir Belediyesi, kurban alanlarında kurduğu akıllı teknoloji sistemi ile vatandaşların gönül rahatlığıyla kurbanını satın almasını sağlıyor.

Başakşehirliler kurbanını gönül rahatlığıyla alacak ABONE OL
banner363

Başakşehir Belediyesi, vatandaşların kurbanlıklarını gönül rahatlığıyla alabilmesi için kurban satış alanlarında akıllı teknoloji sistemi kurdu. Türkiye’de bir ilk olan uygulama ile vatandaşlar, satın alacakları kurbanlıkların yaşı, hayvan sahibi, ırkı gibi bilgilere resimleri ile birlikte erişebiliyor. Akıllı teknoloji Bahçeşehir ve Başakşehir kurban satış ve kesim alanlarında uygulanmaya başladı.

Sistem nasıl işliyor?

Akıllı teknoloji sistemi, mobil uygulama üzerinden kurbanlıkların kulak küpeleri ile ilişkili olarak resimleriyle birlikte kayıt altına alınmasını kapsıyor. Alınan kayıtlar IOS ve android uygulama üzerinden vatandaşın erişimine açılıyor. Vatandaşlar, akıllı telefonlarından kurbanlıkların kulaklarındaki barkodu okutarak hayvanın tüm bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca vatandaşlar, kurbanlıklar hakkındaki bilgilere çadırlara asılan barkod numaralarını alanda bulunan dijital ekranlara girerek de ulaşabiliyorlar.

Sistem sayesinde vatandaşların satın alacakları kurbanlıklar ile ilgili kafalarındaki soru işaretleri de ortadan kalkıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu yöntemle hem satıcı hem de alıcı zamandan tasarruf sağlıyor.

Sıra beklemek yok

İstanbul’un modern kesim yapılan ilçelerinden olan Başakşehir’de vatandaşların dini vecibelerini gönül rahatlığıyla yerine getirebilmeleri için hazırlanan kurban kesim bölgelerinde yoğun bir çalışma programı yürütülüyor. Başakşehir Belediyesi, Başakşehir 2. Etap ve Bahçeşehir Gölet Mevkii’nde oluşturulan kurban alanlarında vatandaşların ve satıcıların rahatı için her türlü kolaylığı hayata geçiriyor.

Başakşehir’de 26 bin metrekarelik bir alanda kurulan tesislerde, 126 adet büyük ve küçükbaş hayvan çadırı da bulunuyor. Belediye, Bahçeşehir'de de Fen İşleri Kademe Amirliği'nde 13 bölüme ayrılan satış yerlerinde vatandaşlara hizmet verecek.

Başakşehirli vatandaşlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban kesim işlemlerini sıra beklemeden, hijyenik şartlarda zahmetsizce yapabilecek. Önceden kurbanlığını alan vatandaşlar, kendilerine verilen günde ve saatte kurbanını rahatlıkla kestirebilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 04:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner365

banner4

banner360

banner361