Basit Konaklama ve Plaj İşletmeleri hakkında önemli duyuru

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmeleri Belgelendirme İşlemleri Hakkında Önemli Duyuruda bulundu.

Basit Konaklama ve Plaj İşletmeleri hakkında önemli duyuru

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;"Turizm Teşvik Kanununun 18.07.2021 tarih ve 7334 Sayılı Kanunla değişik 5. maddesinde; yetkili idare tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen konaklama işletmelerinin, bu ruhsatı aldıkları tarihten itibaren bir yıl içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Turizm İşletmesi Belgesi almaları zorunluluğu ile konaklama içermeyen müstakil plaj işletmelerinin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı almalarını takiben yedi gün içerisinde turizm işletmesi belgesi almak için Bakanlığa başvurmaları ve başvuruyu takiben yapılacak denetim sonucunda varsa belirlenen eksikliklerini, tebligat tarihinden itibaren otuz gün içeresinde gidererek Turizm İşletmesi Belgesi almaları zorunluluğu getirilmiştir,
Bu kapsamda, Bakanlığımızca hazırlanan Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin Belgelendirilmesine İlişkin Yönetmelik 25.09.2021 tarihli ve 31609 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 
Turizm işletmesi belgeli tesislerin basit konaklama turizm işletmesi belgesi almaktan muaf olduklarını belirtmek suretiyle, 7434 sayılı Kanunla 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’na eklenen geçici 11. Madde de belirtilen süre içerisinde basit konaklama işletmesi belgesi almak için başvuruda bulunmayan konaklama tesisleri faaliyette bulunamaz. Bu tesislerin, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilir ve faaliyetlerine son verilir.
Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için ilimiz ve bağlı ilçeler sınırları içerisinde kalan plajlar ile otel, pansiyon, apart, kamping, karavan park vb. belediye belgeli konaklama tesislerinin en geç 28.07.2022 tarihine kadar Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini kamuoyuna önemle duyururuz." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344