Bilgi ve Kültür Evleri'nden Yılsonu Sergisi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.03.2017 tarihinde 93 sayılı almış olduğu karar ve uyuşturucu ile mücadele komisyonunun da tavsiyesiyle İlkadım İlçesi Zeytinlik, Kadıköy ve Anadolu mahallelerinde “Bilgi ve Kültür Evleri” açılmasına karar verilmiştir.

Bilgi ve Kültür Evleri'nden Yılsonu Sergisi ABONE OL

 Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.03.2017 tarihinde 93 sayılı almış olduğu karar ve uyuşturucu ile mücadele komisyonunun da tavsiyesiyle İlkadım İlçesi Zeytinlik, Kadıköy ve Anadolu mahallelerinde “Bilgi ve Kültür Evleri” açılmasına karar verilmiştir. Bu karar neticesinde 2017 Kasım ayında Zeytinlik mahallesinde 2 ev, Kadıköy mahallesinde 1, Anadolu mahallesinde 2 olmak üzere toplam 5 adet Bilgi ve Kültür Evi bulunmaktadır. Bu evlerde 3-5 yaş arası 97 çocuk ve anneleri eğitim görmektedir. 


Samsun ilimizin sosyo-ekonomik olarak geri kalmış mahallerinde oturan  ailelere daha kaliteli  eğitim ve hizmet sunabilmek amacıyla  aylık hane geliri 1000 tl ve altında olup, 3-5 yaş aralığında çocuğu olan ailelerin eğitilerek aile içi bağlarının güçlendirilmesi, ekonomik yapılarının  artırılması, madde alışkanlığı olan bireylerin rehabilite sürecine katkı verilmesi sağlanmış, çocuk ile anne -baba ilişkisinin arttırılması  hedeflenmiştir. 
Bu evlerin amacı aile içi iletişimi güçlendirmek ve bu etkileşim ile birlikte  bireyleri madde bağımlılığından korumaktır. Evlerde düzenlenen seminerlerde aileler farklı uzmanlar tarafından  eğitilmektedir. Bu süreç sonunda çocukların aileden aldıkları desteğin artacağı, anne ve babaların hayattan beklentilerinin yükseleceği ve madde kullanım riskinin düşeceği öngörülmektedir. 
Bilgi ve Kültür Evlerinin eğitimleri sabah ve öğlen olmak üzere iki grupta verilmektedir. Bu eğitimlerde çocuklara çocuk gelişimi eğitmenleri; annelere ise Halk Eğitim usta öğreticileri tarafından çeşitli eğitimler verilmektedir. Kurumumuz personelleri tarafından KOSGEB girişimcilik eğitimleri verilerek iş hayatına atılmak isteyenlere danışmanlık desteğiyle birlikte meslek sahibi olmalarına  katkıda bulunulmaktadır.

Bilgi ve Kültür Evlerin’de aşağıdaki konular üzerinde hizmet verilmektedir:
1. Psiko-Sosyal Hizmetler:
Bilgi ve Kültür Evlerine gelen anne ve çocukların kişilik gelişimi ve ruh sağlığını korumaya yönelik rehberlik çalışmaları yapılmaktadır.
2. Sosyo-Kültürel Hizmetler: Anne ve çocuklarının sosyalleşmeleri ve genel kültürlerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Elverişsiz çevrelerden gelen çocuklar ve anneler için ortak eğitim ve kültürel ortam oluşturulması sağlanmaktadır.
3. Eğitsel Hizmetler: Çocukların bilişsel, sosyal, fiziksel, motor becerileri, kas gelişimi, dil gelişimi, öz bakımını geliştirme ve takibini sağlamak amaçlanmıştır.  Çocukların küçük yaşlarda doğru alışkanlıklar geliştirmeleri, kendilerini doğru ifade edebilme, temel toplum kurallarına uyum sağlama sürecinde kendilerine ve topluma saygılı bireyler olmaları için eğitimler verilmektedir.

4. Sosyal Aktivite: Satranç, hafıza kartı gibi zekâ oyunlarıyla zihin ve sportif etkinliklerin yanında çocuk etkinlikleri, eğitici oyunlar, kuklalar, müzik etkinlikleri, yüz boyama, drama, sinema vb… çalışmalarla çocukların gelişimleri desteklenmektedir.
5. Serbest Zaman Hizmetleri: Çocuklar ve anneler planlanan programlar dahilinde serbest zamanlarını değerlendirmektedirler.  Anne ve çocuklarla geziler ,sinema etkinlikleri ,piknik ve ziyaretler yapılmaktadır.     
6. Diğer Eğitimler: Belediye eğitmenlerimiz tarafından girişimcilik,aile ve hukuk,etkili iletişim,evlilik ve aile hayatı,aile yaşam becerileri,kadın hakları, ve kişisel gelişim eğitimleri,afet bilinci, Kosgeb girişimcilik eğitimi,satış pazarlama ve ilkyardım eğitimleri verilmektedir. Anne ve çocuklar için terapi seansları düzenlenmektedir.

İşbirliği Yapılan Kuruluşlar ve Verdikleri Eğitimler:
      
1. Halk Sağlığı Müdürlüğü: Hijyen, ağız sağlığı, obezite eğitimi, bağımlılık (madde, internet, sigara) , yeterli ve dengeli beslenme
2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı & Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü: Çocuk Bilgilendirme
3.  Açev: İlk İş Babalık 
4.  Tegv: Cinsel Kimlik Çocuk Çalışması
5.  Rotary: Çocuk ve Beslenme
6.  Kızılay Derneği Dr. Habib DEMİREL: Madde bağımlılığı, çocuk eğitimi, yardımlaşma, kişilik analizi ve kişilik gelişimi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4