‘Biz tarihin yaşayan tanıklarıyız’

Samsun Kardeşlik Platformu Dünya Rabia Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısı DOSTDER olan Dost Eğitim ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğindeAliyaİzzetbegoviç Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

‘Biz tarihin yaşayan tanıklarıyız’ ABONE OL

Toplantıda STK’lar adına bir basın bildirisi okuyan SİYAH Hareketi Başkanı Ömer İdris Akdin,Hiçkimsenin dünyada olup bitenleri görmezden, duymazdan, bilmezden gelme hakkına sahip olmadığına vurgu yaptı.

Akdin sözlerine şöyle devam etti,”Bildiğiniz gibi 3 temmuz 2013te Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanı MuhammedMursi yönetimine karşı bir darbe gerçekleştirildi.

Ordunun yönetime el koymasından sonra mısır halkı, buna tepki olarak meydanlara çıktı. Ülke geneline yayılan ve bazen milyonları aşan insan kalabalığının katıldığı gösterilerin merkezi ise Rabiatul-Adeviyye meydanı oldu.

Rabia meydanı insan hakkının, onurunun, sivil iradenin savunulduğu; darbelerin, kirli medya düzeninin kınandığı, lanetlendiği sembol bir meydan haline geldi. “dedi.

14 ağustos 2013'te mısır ordusu barışçıl ve sivil gösteri yapan halkınüzerine ateş açtı.  3500'den fazla kişi öldürüldü, on binden fazla kişi yaraladı, binlerce kişi ise tutuklandığına dikkat çeken Akdin, “ 14 ağustos 2013 günü, insanlık tarihinin en acımasız sivil katliamlarından biri olarak tarihe geçti. Bu katliamda yaşananlar tüm vicdan sahibi insanların yüreklerinde derin acılar bıraktı.

Rabia meydanındaki protestolarda Mısırlıların elleriyle yaptıkları "rabia işareti katliamın olduğu günün ertesinde tüm dünyaya yayıldı. R4bia işareti bir anda İslam dünyasının zulme karşı ortak bir ruhu ve sembolü oldu.

Bu sembol, batıda ya da doğuda, insan hayatını, inancını hiçe sayan, katliamlara, darbelere, zulümlere sessiz kalan her ülkeye, sisteme karşı sivil ve barışçıl yollarla itiraz eden herkesin ortak işareti olduğunu belirtti.

Akdin sözlerinin devamında Müslümanların her zaman birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğine dikkat çekerek şöyle devam etti,

“İşte bu sebeple;

Darbelere, diktatörlüklere, adaletsiz düzenlere karşı ortak vicdanın sesini yükseltmek,

Sivil iradeyi, barışı, insan haklarını ve onurunu savunmak,

İnsanlığı tehdit eden haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı çıkmak elbette Müslüman olarak bizim onurumuzdur.

14 ağustos 2013'te Mısır’da seçilmiş iradeye yapılan darbenin bir çok versiyonunu ülkemizde de gördük. Darbeler yalnızca askeri yöntemle yapılmaz. Bunun en yakın şahidiyiz.

Bu günlerde şiddete iman etmiş bir terör örgütü, küresel güçlerin desteği ile ülkemizin duruşunu sarsmaya çalışıyor. Alçakça ve haince saldırıları ile genç evlatlarımızı hayattan koparıyor.

Biliyoruz ki milletimizin onurlu duruşu bu tür zalimlikleri bertaraf edecek. Ve bu millete ihanet içinde olanlar karşılığını görecek.

Rabia dayanışması adaletli ve özgür bir dünya için İslam kardeşliği dayanışmasıdır. Her türlü zulme karşı yeryüzü insanlığının ortak vicdan hareketidir.

Selam olsun doğu Türkistan’dan, Patani'ye; Mısır'dan  Arakan'a; dünya üzerinde insan onuru için yürüyen milyonlara...

Selam olsun her türlü tuzağa rağmen dimdik ayakta geleceğe bakan ülkemizin güzel insanlarına...”

Samsun Kardeşlik Platformu’nun Dünya Rabia Günü basın toplantısına şu STK’lar destek verdi.

SİYAH (samsun İHH)-Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi

Genç Memur Sen Samsun Şubesi

TÜGVA-Türkiye Gençlik Vakfı

AKGençlik- Samsun Gençlik Kolları

DOSTDER-Dost Eğitim ve Kültür Derneği

Alperen Ocakları Samsun Şubesi

SAGEM-Samsun Gelişim Merkezi

 

Anadolu Gençlik Derneği

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4