Bolu'da yabani hayvanlar için yem bırakıldı

Abant, Yedigöller, Kıbrıscık ve At Yaylası'ndaki belirli noktalara kar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için saman ve buğday konuldu.

Bolu'da yabani hayvanlar için yem bırakıldı

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, Abant, Yedigöller, Kıbrıscık ve At Yaylası'na kar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için yem bıraktı.
Kar kalınlığının bir metreyi aştığı bölgelere kar motorları ve arazi araçlarıyla ulaşan ekipler, belirli noktalara geyik, karaca, yılkı atları, akbabalar ve yabani kuşlar için saman, yem ve buğday koydu.
Orman Mühendisi Samet Yılmaz, yaptığı açıklamada, kar kalınlıklarının yüksek kesimlerde bir metrenin üzerinde olduğunu belirterek, "Bu nedenle ot yiyen yabani hayvanlardan geyik ve karacalar beslenme sıkıntısına girdi. Biz de yabani hayvanların aç kalmaması için yemleme çalışmasına başladık" şeklinde konuştu.
"Bugüne kadar şube müdürlüğümüzün stoklarında bulunan bin 350 kilogram besi yemi, 200 kilogram sakatat, 300 kilogram saman ve 950 kilogram yonca belirli noktalara bırakıldı" diyen Yılmaz, "Göllerin yüzeylerinin buz tutmasıyla yabani kuşlar da aç kaldı. Göllerin kıyısına kuşlar için bugüne kadar yaklaşık 500 kilogram buğday bırakıldı" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4