Büyük Anadolu Hastanesi'nden Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Elanur Yılmaz, Kurban Bayramı'nda et tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

Büyük Anadolu Hastanesi'nden Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı ABONE OL

İslam Alemi bir Kurban Bayramı'na daha ulaşmanın manevi huzurunu ve mutluluğunu yaşıyor. Yılın en çok et tüketiminin olduğu Kurban Bayramında kolestrolü ve şekeri yükseltmemek, mideye çok fazla yüklenmemek adına Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Elanur Yılmaz, bazı uyarılarda bulundu.

Kurban bayramında, et tüketimi artması, damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altına soktuğunu belirten Diyetisyen Elanur Yılmaz şunları söyledi: "Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir.

En büyük yapılan yanlış bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir

Diğer yapılan yanlış ise et tüketirken yanında kalsiyum kaynaklı yoğurt-süt-ayran-peynir tüketmemeye özen gösteriniz, çünkü bunlarda demirin emilimini azaltıcı etki gösterir. Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin arttırır.

Ve son olarak dikkat etmemiz gereken etleri nasıl pişireceğimiz; Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kurubaklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir Et kullanılarak yapılan sebze ya da kurubaklagil yemeklerine yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Herkese bol sağlıklı güzel az yağlı sağlıklı bayramlar dilerim."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 04:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4