Canik'ten ‘internet ve şiddet’ sempozyumu

Daha önce önemli sempozyumlara imza atan Canik Belediyesi, şimdi de "İnternet ve Şiddet" konulu uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Uluslararası akademisyenlerin internet ve şiddeti masaya yatıracağı sempozyuma, Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Uzman Psikoloji Danışmanı Alican Usta da konuşmacı olarak katılacak.

Canik'ten ‘internet ve şiddet’ sempozyumu ABONE OL

Canik Belediyesi, uluslararası bir sempozyuma daha imza atıyor. Daha önce "Bilim, Ahlak ve Sanat Bağlamında Çağdaş İslam Algıları, "Geçmişten Günümüze Samsun – Canik ve Değerleri", "Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik-Samsun", "Çocuk ve Şehir" sempozyumlarını düzenleyen Canik Belediyesi, Mavi Toplum, Aile ve Çocuk Derneği (MAVİTAÇ) ve Ürdün Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Derneği ile birlikte "İnternet ve Şiddet" konusunu sempozyumda masaya yatırıyor. Son yılların iki önemli konusu internet ve şiddetin ele alınacağı sempozyuma dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenler katılacak.

TEKNOLOJİK GELİŞMELER ETKİLİ

Yarın Canik Kültür Merkezi'nde saat 09.00'da başlayacak olan sempozyumda Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Uzman Psikoloji Danışmanı Alican Usta da, "İnternet Kaynaklı Şiddet ve Sivil Toplum Kuruluşları" konusunu anlatacak. İnternetin günlük hayatta önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Usta, kişiyi etkileyen internetin topluma da etkisi olduğunu vurguladı. Teknolojik gelişmelerin iletişim alışkanlıklarını değiştirdiğine vurgu yapan Usta, “Sanal iletişim araçları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternet, sosyal medya iletişim kurmayı kolaylaştırmanın yanında önemli bir saldırı aracı olma özelliğine de sahiptir. Dünya genelinde internet üzerinden kişiliğine saldırıldığı, uygunsuz görüntüleri yayınlandığı ve hakarete uğradığı için intihar eden birçok vaka rapor edilmiştir” dedi.

SAMSUNLULARA DAVET

 

Ülkemizde özellikle gençler arasında internet kullanımının oldukça yaygın olduğunu ifade eden Usta, “İnternette geçirilen zaman dikkate alındığında ülkemiz Avrupa ülkeleri içerisinde internette en çok zaman geçiren ülkelerin başında gelmektedir.  Bu durum internet üzerinden yapılan şiddet davranışının da artmasına neden olmaktadır. Bilinçsiz internet kullanımı çok çok riski beraberinde getirmektedir. Özellikle ailelerin bu konuda bilinçli olması önemlidir.  Maalesef ailelerimiz bu tehlikeden yeterince haberdar değildir. Canik belediyesi olarak aile okulundan değerler eğitimine kadar toplumsal yapımızı güçlendirebilecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu bakımdan ev sahipliği yaptığımız ‘İnternet ve Şiddet ‘ konulu sempozyum önemli bir çalışmadır. Bu tarz çalışmalar arttıkça toplumumuz sanal şiddet karşısında çok daha bilinçli olacaktır” diye konuştu.Usta, Samsunluları, "İnternet Kaynaklı Şiddet ve Aile, Basın, Uluslararası Mevzuat ile Eğitim-Öğretim" konularının da işleneceği sempozyuma davet etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2015, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4