Din-Bir-Sen sağduyu çağrısı yaptı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, gündeme dair yazılı basın açıklaması yaparak halkı sağduyulu davranmaya çağırdı.

Din-Bir-Sen sağduyu çağrısı yaptı ABONE OL

Son zamanlarda yaşanan terör olayları nedeniyle çok sayıda şehit verilmesi halkı sokağa dökerken, Kürt vatandaşlara saldıran, malına zarar veren, bazı illerde doğu bölgelerinden gelen otobüsleri taşlayarak geçişine izin vermeyenlerin sakin olması ve aralarına sızan provokatörlere karşı uyanık olmaları gerektiğini belirtti.

Birbirimizin anayasal haklarına saygı göstermek zorundayız.

Şenocak açıklamasında şöyle dedi: “Bu devlet bizimdir. Bu topraklar üzerinde yaşayan bütün etnik gruplarda kardeştir. Aynı kültürü yaşayan, aynı şeye üzülen, aynı şeye sevinen bir toplumuz. Birbirimizin anayasal haklarına saygı göstermek zorundayız. Birbirimizi incitecek sözlerden, davranışlardan uzak durmalıyız. Birbirinden farklı sosyal ve kültürel dokular bu ülkenin zenginliğidir. Bu ülke, doğusuyla batısıyla birbirinden farklı kültürle yaşarken, aynı zamanda bu kültürün zenginliğiyle övünen, sahip çıkan ve koruyan bir topluma sahiptir.

Terörün ekmeğine yağ sürmeyelim.

Terör baş belasıdır. Salgın hastalık gibi insanları yıldıran, huzurunu, mutluluğunu, birliğini, dirliğini bozan, güvenliğini tehdit eden büyük bir tehlikedir. Terör masum insanları hedef alır. Devletin askerini, polisini, memurunu hedef alır. Amacı bellidir: Halkın, devlete olan güven duygusunu yok etmek, huzuru bozmak, insanları birbirine düşürmek ve ekonomiye zarar vermektir. Terörün hedefini dikkate aldığımız zaman; farklı toplumlarda yaşasak, farklı dili konuşsak, farklı inanca sahip olsakta, birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu ve güvenliğimizi bozacak olaylara karışmaktan kaçınmalıyız.

Şehitlerimiz, hepimizin evladı ve kardeşidir.

Doğusuyla batısıyla bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın huzurunu ve güvenliğini sağlamak için canı pahasına görev yapan askerimize, polisimize, memurumuza saygı duymalıyız. Onlara görev esnasında yardımcı olmalıyız. Bu topraklar için şehitlik mertebesine ulaşan güvenlik görevlilerimiz hepimizin kardeşi ve evladıdır. Onların ruhunu rahatsız edecek konuşmalardan ve davranışlardan kaçınmalıyız. Onların geride kalanları bizlere emanettir. O emanetler şehitlerimiz kadar kutsaldır. Onları korumalı ve kollamalıyız.  Allah (c.c), o şehitlerimizden razı olsun. Ruhları şad olsun. Mekânları cennet olsun. Onların sayesinde rahat, huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşayabiliyoruz.”

Allah’ın gazabı ve laneti şer odaklarını kurutacaktır.

Cenabı Allah (c.c) çok merhametlidir. Adaleti sever. Mağfireti bol olan ve kullarına nimetlerinden çokça ihsanda bulunan Rahman ve Rahim olandır, diyen Şenocak açıklamasına şöyle devam etti. “Masum insanlara yönelik her türlü kötülük Allah katında karşılıksız kalmaz. Allah’ın gazabı büyük ve şiddetlidir. Müslüman olan da olmayanda şunu iyi bilsin ki, gözyaşları içinde kalan şehit aileleri, yakınları ve bu milletin boynunun bükülmesine Allah razı olmaz. Gazabı ve lanetiyle vatandaşlarımızın huzurunu, mutluluğunu ve güvenliğini bozan ve yok etmeye çalışan eli kanlı teröristleri kahredecektir.

Allah katında fitnenin yeri yoktur. Allah (c.c), fitne çıkaranları affetmez. Gazabıyla onları boğar. Bu nedenle halkımız inancını ve devletine olan güvenini kaybetmesin. Elbette ki içimiz yanıyor, ağlıyoruz. Ancak unutulmaması gerekir ki, güçlü olan zalimler değil, Allah (c.c)’tır ve O yüce Yaratıcı kısa zamanda bu fitneyi söndürecektir. Fitne ateşini yakıp gözyaşı dökenleri kahr edecektir. Bu ülkenin vatandaşları olarak, birbirimize güvenelim, birbirimize sahip çıkalım ve fitnenin peşinden gitmeyelim.  Cenabı Allah’ın buyurduğu gibi; “… şer bildiğimiz işte hayır, hayır bildiğimiz işte şer vardır.” Biz, millet olarak bu şerden Allah’ın izniyle kurtulacağız ve sonu bu millet için hayır olacaktır.

Sağduyulu olalım.

Aziz milletimizi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Şer güçlerinin ekmeğine yağ sürmeyelim. Onların istediği de sokaklara çıkıp masun insanların malına ve canına zarar verilmesini istemektir. Onların istediğini yaparak sevindirmeyelim. Birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu ve güvenliğimizi birlikte koruyabiliriz.

Bu vesileyle aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, ailelerine, yakınlarına, sevenlerine ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyorum.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 06:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4