Dizel ve Elektrikli Araçlarda Vergi Avantajı Olacak mı?

Dizel ve Elektrikli araçlarda vergi avantajı olacak mı sorusu araç sahipleri açısından son dönemlerin en popüler sorularından biri oldu

Dizel ve Elektrikli Araçlarda Vergi Avantajı Olacak mı? ABONE OL


Dizel ve Elektrikli araçlarda vergi avantajı olacak mı sorusu araç sahipleri açısından son dönemlerin en popüler sorularından biri oldu. Çevreyi kirletmeyen ve emisyon değeri düşük olarak araçlarda Avrupa ülkeleri vergi teşviki yaparak özendirme yoluna gidiyor. Türkiye’de de böyle bir yola gidileceği uzun zamandan beri dillendiriliyor. Eğer söylenen yasalaşırsa Emisyon değeri yüksek olan araçlardan alınan vergi çok daha yüksek olacak.  31 Aralık 2015 tarihinden önce satılan araçlar, vergideki bu yeni değişimden etkilenmeyecek Ancak düzenlemenin halen sözde olduğunu belirtmekte yarar var.

Elektrikli ve Dizel Araçlar Avantajlı Olacak

Elektrikli ve dizel araçların emisyon değeri benzinli araçlara oranla düşük seviyede olmalarından ötürü bu araçlar çok avantajlı olacak. Elektrikli ve dizel araçların dışında LPG’li araçların da emisyon değeri çok düşük.  LPG’li araçların vergi avantajından yararlanabilmesinin ise şartı var; LPG’nin orjinal olarak takılı olması zorunlu tutulacak. Teşvik ayrıntıları çıktığı andan itibaren aracisorgula.com sitesi üzerinden paylaşılacak.

AB Ülkelerindeki Teşvik Sitemi Bulunuyor.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda düşük emisyon değeri vergi avantajı uygulaması yürürlükte. İngiltere’de karbondioksit emisyonuna göre vergi uygulaması 2000 yılından beri uygulamaya konulmuş durumda.

Uygulama öncesi emisyon değeri 197 gram iken, uygulama ile birlikte 135 oranlarında düşüşler meydana geldi.  İrlanda’daki sistem İngitere'ye göre daha yeni. 2007 yılından beri motorlu taşıtlar vergisi, karbondioksit (CO2) emisyonuna göre tespit ediliyor. Fransa’da da sistem İrlanda’daki gibi 2008 yılından beri uygulanıyor. Ancak indirim, aracın satın alınması sırasında başlıyor. Almanya, emisyon değeri temelli vergilendirme sistemine 2010 yılında geçti. Ülkemizde de uygulamanın yakın zamanda yürürlüğe girmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Uygulama Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Karbondioksit salınımı düşük araçların kullanımını yaygınlaştırması hedeflenen uygulamaya 2015 yılının ortalarında geçilmesi amaçlanıyor. Emisyon değeri oranına göre Motorlu Taşıtlar Vergisi tablosu çıkarılarak işlem yapılacak. Emisyon oranı; 80 gram altı, 80-100 gram arası, 100-120 gram, 120-150 gram arası gibi değerler üzerinden tespit edilecek. Oranı sürekli değişen MTV ve ÖTV gibi giderler, otomobil sahiplerini tasarrufa gitmeye zorluyor. Bu giderlere bir de araç hasarlarını eklememek için araç kasko sigortanızı ertelmeyin.

Kaynak: MTVHESAPLAMA.NET

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2015, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4