Ev ve Süs Hayvanı Satış Yerleri Denetleniyor

Ev ve süs hayvanlarının üretildikleri, alınıp satıldıkları, barındırıldıkları ve eğitim gördükleri yerler gerekli teknik ve sağlık şartları ile çalışma koşulları yönünden denetleniyor.

Ev ve Süs Hayvanı Satış Yerleri Denetleniyor ABONE OL

Denetimlerle ilgili bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Nail KIRMACI “ İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi veteriner hekimleri tarafından çalışma izni almış kuş, balık, kedi köpek gibi ev ve süs hayvanlarını satan iş yerleri denetlenmektedir.
Denetimlerde iş yerinin teknik şartlarının yanında satışı yapılan hayvanların yaşam alanları ile türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi ve barındırılması hususları inceleniyor. 
Ev ve süs hayvanı satış yerleri aynı zamanda bir veteriner hekimle sözleşme yaparak sorumlu yönetici istihdam etmektedir. Bu veteriner hekim iş yerine sağlıklı hayvanların kabul edilip uygun şartlarda alınıp satılması, iş yerindeki hayvanların tür ve cinslerine göre aşılama ve ilaçlaması ve buradaki alet ve malzemelerin temizlik ve dezenfeksiyonlarının yaptırılması, atık ve artıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermesini önleyecek tedbirlerin alınmasında işveren ile birlikte sorumlu olarak görev yapıyor.
Ayrıca ev ve süs hayvanı satış yeri açmak isteyenler ile sorumlu yönetici olmak isteyen veteriner hekimlerin yerel yönetimler tarafından 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre düzenlenen eğitime katılarak sertifika almaları gerekiyor” dedi.
İl Müdürü Nail KIRMACI; “İşyeri sahiplerini yapılan denetimlerde idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için  çalışıma izni almadan faaliyet göstermemeleri, sorumlu veteriner hekim istihdam etmeleri ve Ev ve Süs Hayvanlarının Üretim, Satış, Barınma ve Eğitim Yerleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun davranmaları konusunda uyardı. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4