Gazze’de Elektrik Kesintileri

Gazze’de sık sık meydan gelen elektrik kesintilerine, Filistinliler tarafından gösteri düzenlendi. Günlük gazetelerde de yer alan haberde

Gazze’de Elektrik Kesintileri ABONE OL

 

Gazze’de sık sık meydan gelen elektrik kesintilerine, Filistinliler tarafından gösteri düzenlendi. Günlük gazetelerde de yer alan haberde, göstericilerin Han Yunus kentinde toplanarak,  ‘elektrik istiyoruz’ sloganlarıyla dükkânların camlarını taş atarak kırdıkları belirtildi. ‘Ey Henniye ve Abbas, biz de herkes gibi elektrik istiyoruz’ sloganlarının havada uçuştuğu gösteride, göstericiler, elektrik üretim ve dağıttım şirketleri ile kesintilerden sorumlu yetkililerin yargılanmaları için isteklerde bulundular. Yıllardır İsrail ablukası süren Gazze’nin ihtiyacı olan enerjinin sadece yarısı karşılanabiliyor. Akaryakıt sıkıntısı yaşanması nedeniyle, santrallerinden sadece 60 megavat elektrik elde edilen Gazze’de sık aralıklarla enerji üretimine ara verilmek zorunda kalınıyor.

Öfkeli Kalabalık Hız Kesmiyor

Gazeteler, haberin detaylarında ayrıca, İsrail’in yaklaşan Yahudi bayramına da değiniyor. Yaklaşan Yahudi bayramı dolayısı ile kapatılan Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun sınır kapılarının 5 gün kapatılacağı kararı elektrik kesintilerindeki en büyük etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Çünkü kapıların kapatılmasıyla ithal edilen akaryakıtla çalışan santraller de 5 gün enerji üretemeyecek duruma geliyor. Gazete haberlerinde ayrıca, Gazze Şeridi’nde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Demokratik Kurtuluş Cephesi ve Halk Partilerinin göstericilere barışçıl çağrılarda bulunduğu bilgisi de yer alıyor. Öfkeli kalabalığın eylemleri hız kesmeden devam ediyor ve yaşanan şiddet olayları gün geçtikçe artıyor. Elektrik kesintileri devam ettiği ve Gazze halkı elektriksiz günler yaşadığı sürece de Gazze’de sular durulacak gibi görünmüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4