Haziran ayında Samsun'a 6 milyarlık proje

İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı 3. dönem toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında, 10.07.2018 Salı günü saat 14.00’de Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Haziran ayında Samsun'a 6 milyarlık proje ABONE OL

İl Koordinasyon Kurulu 2018 3. dönem toplantısının açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, ’’Bu toplantıda Haziran 2018 itibariyle, yatırımcı kurum ve kuruluşlardan ve belediyelerden alınan raporlara göre ilimizdeki yatırımların gerçekleşme durumları görüşülecektir. Bu kapsamda kurumlarımız, sunumlarında 2018 yılı programlarında gerçekleştirmiş oldukları projeler hakkında bilgi vermelerinin yanı sıra, varsa 2019 yılı yatırım tekliflerine de yer vereceklerdir.


 İl Koordinasyon Kurulu toplantısı için yatırımcı kurum ve kuruluşlardan ve belediyelerden alınan raporlara göre, Haziran 2018 itibariyle ilimiz genelinde 965 proje bulunmakta olup, bunun 543’ü yatırımcı kurum ve kuruluşlarınca, 422’si belediyelerimizce yürütülmektedir.
 Bu projelerin toplam maliyeti 6 milyar 636 milyon liradır. Bu projelere 2018 yılında 2 milyar 43 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir. Uygulama sonucunda bu ödenekten 689 milyon 775 bin lira kullanılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı % 34’e tekabül etmektedir. Bu kapsamda, il genelinde genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile belediyelerin yürüttüğü 965 projeden 170’i dönem sonu itibariyle (Haziran ayı sonu itibariyle) tamamlanmış, 426’sı yıllara sari olarak devam etmekte, 61’i ihale aşamasına gelmiş olup, 308 projeye ise henüz başlanmamıştır.
 Zamanı iyi değerlendirmek bakımından, kurumların sunumlarında yatırımlarına ilişkin varsa sorun-darboğazlar ile koordinasyonu gerektiren hususlara yer vermeleri, geçmiş yıllarda biten yatırımlar ve ayrıntılardan kaçınmaları toplantının amacına uygun olacaktır.
Ayrıca, yapılacak olan yatırımların zamanında tamamlanması konusunda yatırımcı kuruluşlarımızın işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaları ve herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Valilik Makamını bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.
  2018 yılının yatırımlar açısından başarılı bir yıl olmasını temenni eder, çalışmalarınızda başarılar diler, hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlarım.” dedi.


  Samsun Valisi Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri kurumlarında yapılan çalışmalarla ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdi.
 Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır’ın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında sunum yaptığı esnada, Samsun Valisi Osman Kaymak İl Müdürünün İmar barışı hakkında bilgi paylaşımı yapması isteği üzerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, ‘İmar barışında müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden veya bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurularak yapılacaktır. Başvuruları vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden takip edebilecek. 8 Haziran Cuma günü başlayan imar barışı 31 Ekim 2018’de sona erecektir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz vatandaşların hem başvurularını kabul edecek, hem de bilgi ve destekte bulunacaktır. İmar barışı 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsamaktadır. Yapı kayıt belgesi bedelinin 31.12.2018 tarihine kadar yatırılması gerekmektedir. Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda %3’ü, ticarette ise % 5’i olarak belirlenecektir. Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre şuana kadar 2 milyonun üzerinde başvuru olmuştur.’ dedi.


 Daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz yaptığı sunumda, 'Curling Milli Takımı ve Buz Pateni Milli Takımımızı ilimizde misafir ediyoruz. Benim burada bir serzenişim olacak. Samsun spor şehri, spor kenti diyoruz. Ama biz bu kadar mücadele ederken il dışından bu kadar kafileleri şehrimize davet edip, misafir etmeye çalışırken otel fiyatlarının çok ciddi rakamlar boyutunda olması nedeniyle federasyonların şikayetleriyle karşı karşıya kalıyoruz. 2019’un 100. Yılında Samsunumuzda binlerce insanı şehrimizde misafir edeceğiz. Bu anlamda otellerin bunu fırsata çevirmeye çalıştıklarını düşünüyorum.' dedi. Bunun üzerine Samsun Valisi Osman Kaymak, otel sahiplerinden böyle bir duruma fırsat verilmemesini, misafirlerin makul bir fiyat aralığında ağırlanmasını istedi.
 İl Koordinasyon Kurulu toplantısına ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu Müdür Vekili Muhammet Meclis, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ile yatırımcı kurumların bölge ve il müdürleri katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4