Her Bir Vatandaşımızı Seviyoruz

"Hayatımız Roman" Projesi kapsamında düzenlenen "Toplumda Daha Fazla Roman Varoluşu" Çalıştayına katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Bizler Hoşgörü dini İslam'a mensup bir milletiz. Şehrimizde yaşayan insanlarımızın her birini ayrı ayrı seviyoruz" dedi.

Her Bir Vatandaşımızı Seviyoruz ABONE OL

Avrupa Birliği'nin "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi Hibe Programı" kapsamında desteklenen ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Toplum Araştırma Merkezi(OKTAM) tarafından yürütülen Hayatımız Roman Projesi kapsamında "Toplumda Daha Fazla Roman Varoluşu" Çalıştayı Anemon Otel'de gerçekleştirildi. Geniş katılım sağlanan ve Başbakan Danışmanı Metin Özçeri'nin yanısıra Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik Belediyesi ile Karadeniz Bölgesi Roman Kültürünü Araştırma Eğitim ve Kalkındırma Derneği (SAMROM) Başkanı Selim Gökçen'in de katıldığı çalıştayda, Roman vatandaşların sorunlar, çözüm önerileri ve sosyal ayrımcılığın önlenmesi konuları ele alındı.

 

'BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ'
Çalıştayda konuşan Başkan Genç, "Bizler Hoşgörü dini İslam'a mensup bir milletiz. Şehrimizde yaşayan her insanımızın her birini ayrı ayrı seviyoruz. Yaşam biçimimiz, dünya görüşümüz birbirinden farklı olabilir, isimlerimiz, renklerimiz, inançlarımız her ne olursa olsun, bizler hep birlikte, yaratılmışların, mahlukatın en şereflisiyiz. İşte onun için Yunus'un söylediği gibi; yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Bu hoşgörüyle gerek Yavuzselim Mahallemizde, gerek Hacıismail, gerekse 200 Evler Mahallemizdeki vatandaşlarımıza hizmet ettik, etmeye de devam ediyoruz. Çünkü Roman vatandaşlarımızın bizim zenginliğimiz olduğunun bilincindeyiz" dedi.

 

'ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALAR'
Roman vatandaşlar için çok önemli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Başkan Genç, "Her zaman Roman kardeşlerimizin yanında olduk, onlara destek verdik. Mahallelerde sadece fiziki olarak değil, sosyal ve kültürel dönüşüm de gerçekleştiriyoruz. Yavuzselim, 200 Evler ve Hacıismail Mahallesi'nde çok yönlü bir dönüşüme imza attık. Bu mahallelerimizde fiziki anlamda Güzel Evim Mutlu Geleceğim projesini uyguladık ve yorgun, eski binaları yeniledik. Sokaklarımızı parke taşla döşedik ve kaldırımlarımızı yaptık. Elektrik, doğalgaz ve kanalizasyon altyapı çalışmaları tamamlandı. Ayrıca Roman vatandaşlarımıza yönelik eğitim, kültür ve sosyal etkinlikler ve programlar gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. 

 

YAVUZSELİM'E KÜLTÜR MERKEZİ
Yavuzselim mahallesine hareketlilik kazandıracak ve gelişimine katkıda bulunacak çok güzel bir merkez kazandırdıklarını ifade eden Başkan Genç, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür, Eğitim ve Yaşam Merkezinin içerisinde yer alacak kurs merkezlerimizde kadınlarımız hem meslek sahibi olacak, hem de öğrendiği bilgileri paraya çevirip aile bütçesine katkıda bulunabilecek. Yine çocuklarımız Sıbyan Okulunda milli ve manevi değerlerimizle yetişecek. Gençlerimiz kurs merkezlerinde geleceğe hazırlanacak. Çok amaçlı salonumuz bu bölgemizde önemli bir eksikliği giderecek. Bu merkezimizin Yavuzselim Mahallemize çok yakışacağını düşünüyoruz. İnşallah en kısa zamanda açarak hizmete sunacağız" şeklinde konuştu.

 

SOSYAL, KÜLTÜREL VE İSTİHDAM PROJELERİ
Canik Belediyesi ile Karadeniz Bölgesi Roman Kültürünü Araştırma Eğitim ve Kalkındırma Derneği tarafından hazırlanan "İnsana Değer, Geleceğe Değer" adlı projenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yüzde 95 hibe almaya hak kazandığına da vurgu yapan Genç, "Proje, Roman vatandaşlar için eğitim ve istihdam çalışmaları yürütülmesini kapsıyor. Ayrıca Canik Belediyesi ile Karadeniz Bölgesi Roman Kültürünü Araştırma Eğitim ve Kalkındırma Derneği tarafından hazırlanan "İnsana Değer, Geleceğe Değer" adlı projesi kapsamında 2 Çalıştay yapıldı. Çalıştaylarda, Roman vatandaşların istihdam ve sosyal sorunları üzerinde duruldu. Canikli 55 Roman öğrenci, Canik Belediyesi ve Yavuzselim İlkokulu'nun ortak projesiyle Çanakkale'ye gitti. Proje kapsamında Çanakkale'de Roman vatandaşlarla buluşan çocuklarımız, şehrin tarihi güzelliklerini ve şehitliklerini gezerek tarihi ruhu yaşadı. Bundan sonra da Roman vatandaşlarımız için önemli projeler uygulamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4