İl Tarım Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü Protokol imzaladı

28 Temmuz 2020 tarihinde Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Samsun Orman İşletme Müdürlüğü arasında Mera Islah ve Amenajman Projesi uygulama protokolü imzalandı. Düzenlenen imza törenine; Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ile Samsun Orman İşletme Müdürü Menderes Özkolay katıldı.

İl Tarım Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü Protokol imzaladı ABONE OL

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun Valiliği Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam: “Ülkemizin doğal kaynaklarından olan mera sahalarının; düzensiz veya aşırı otlatma sonucu bilinçsizce kullanımı beraberinde bu sahaların tahribini getirmiş, meraları ot kapasitesi yönünden fakirleştirmiş, dolayısıyla verimlilikte azalmıştır. Bu alanlardaki verimliliği arttırmak amacıyla gerçekleştirilen işbirliği protokolü Samsun ili İlkadım ilçesi Yeşiltepe, Gürgendağ, Çandır, Çatkaya, Çivril ile Canik ilçesi Sarıbıyık, Gültepe ve Gürgenyatak mahallelerinde bulunan toplam 3.306 dekarlık mera alanını kapsamaktadır.

 Yapılacak çalışma ile mevcut meraların otlatma kapasitesi ile kullanma ömrünün artırılması sağlanacak olup bu yönüyle de yöre hayvancılığının gelişimi olumlu yönde etkilenecektir. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bünyesinde ilimizde tamamlanan ve yürütülmekte olana Mera Islah ve Amenajman projeleri çerçevesinde 42.800 dekar mera alanlarında ıslah yapılmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak olan çalışmalar ile 3.306 dekar mera alanında ıslah çalışmaları koordineli olarak yürütülerek toplamda 46.100 dekar mera alanlarını ıslah etmiş olacağız. İlkadım ilçemiz Yeşiltepe, Gürgendağ, Çandır, Çatkaya, Çivril ve Canik ilçemiz Sarıbıyık, Gültepe ve Gürgenyatak mera ıslah projeleri çalışmalarını beraber yürüteceğimiz Samsun Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür eder ıslah projelerinin yürütüleceği mahalle sakinlerimize hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

Samsun Orman İşletme Müdürü Menderes Özkolay da yaptığı açıklamada; “Samsun İlkadım İlçesi Yeşiltepe, Gürgendağ, Çandır, Çatkaya ve Çivril mahalleri, Canik İlçesi Sarıbıyık, Gültepe ve Gürgenyatak mahalleleri Mera Islah ve Amenajman çalışmaları kapsamında 3.306 dekar mera alanlarında çalı, diken ve istilacı bitkilerin yoğun olarak görüldüğü alanlarda diri örtü temizliği, arazi eğiminin % 20 ve üzerinde olduğu erozyona maruz kalan alanlarda setler oluşturularak karışım yem bitkisi tohumu ekimi ve kısmen ağaçlandırmalar yapılacaktır. Meralarda verimliliğin arttırılması için gübreleme uygulanarak, hayvanların su ihtiyacının giderilmesi için sıvatlar ve su ishale hatları tesis edilecektir. Hayvanların kaşınma ihtiyaçlarının giderilmesi için kaşınma kazıkları ve tuzluklar konulacaktır. Mera ıslah projesi yürüteceğimiz mahallelerdeki üreticilerimize hayırlı olsun. Projelerin uygulanmasında kurumumuza gerekli müsaadeleri sağlayan Samsun Mera Komisyonu Başkanlığa, projelerin hazırlık aşamasında ve yer tespitlerinde bizlere yardımcı olan ve koordinasyon içinde çalışacağımız Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ederim.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4