Kademeli Tarifede Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Kademeli Tarifede ne kadar öderim?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile birlikte 1 Şubat'tan itibaren elektrik faturalarında günlük kademe limiti 7 kwk olması ile birlikte kullanıcılar, Kademeli Tarifede Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Kademeli Tarifede ne kadar öderim? gibi soruların yanıtlarını aradılar.

Kademeli Tarifede Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Kademeli Tarifede ne kadar öderim?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Elektrik faturalarında aylık tüketim kotasını 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıyoruz. Şubat ayında elektriğin faturası, vatandaşlarımızın lehine yapılacak bu yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir" açıklamasını yapması ile birlikte Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş'den de (YEPAŞ) açıklama geldi.

YEPAŞ'tan yapılan açıklamada; "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kararı kapsamında tüm mesken tek zamanlı Alçak Gerilim aboneliklerinde 1 Ocak 2022 itibariyle kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamaya göre EPDK tarafından 2022 yılı için belirlenen kademeli tarife birim fiyatlarıyla faturalandırılmaktadır. Son yayınlanan Resmi Gazete kararıyla kademeli tarifeye tabi olan tüketimlerinizin günlük ortalama 7 kWh kadar olan kısmı düşük tüketimli kademeden, 7 kWh aşan kısmı ise yüksek tüketimli kademeden hesaplanmaktadır. 
Enerji birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenmekte, sayaç okuma süreleri de Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında mevzuata uygun şekilde 25-35 gün aralığında yapılmaktadır.  

Neden Kademeli Elektrik Tarifesi Uygulaması
Enerjinin verimli kullanımını desteklemek, tasarruf bilincini yaygınlaştırmak ve evinde enerjiyi daha az tüketen vatandaşların faturalarının da bu doğrultuda düzenlenmesini sağlamak amacıyla ilgili kurumlar tarafından ‘Kademeli Elektrik Tarifesi’ uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle 5 kilovatsaat (kWh) olarak belirlenen tüketim miktarı, 1 Şubat tarihinden itibaren günlük 7 kilovatsaat (kWh) olarak güncellenmiştir.

Kademeli Tarifede Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır
Fatura hesaplaması yapılırken; günlük 7 kWh’a kadar olan tüketimleriniz için düşük kademe birim fiyatı uygulanır. İlgili fatura dönemindeki toplam tüketimden düşük kademe tüketim miktarı çıkartılır ve kalan kısım yüksek kademeden hesaplanarak faturanıza yansıtılır. Yönetmelik gereği elektrik sayaçları 25-35 gün aralığında okunur ve aylık toplam tüketiminizin okuma gün sayısına bölünmesi ile ortalama günlük tüketim miktarınız belirlenir. 

Bir Örnekle Açıklayalım… 
Örneğin 30 günlük bir faturanızda 260 kWh elektrik tükettiğinizi düşünelim. 30 gün x 7 kWh’lık kısım, yani 210 kWh’lık tüketiminiz düşük kademe olarak kabul edilir ve düşük kademe birim fiyatından hesaplanır. Sınırın üzerinde kalan, yani 50 kWh’lık tüketiminiz ise yüksek kademe birim fiyatından hesaplanır. İki tüketimin toplamına, mevzuat gereği alınması zorunlu vergi kalemleri dâhil edilerek toplam faturanız oluşturulur. Aşağıda örnek hesaplamayı bulabilirsiniz." denildi.

GÜNCEL SAMSUN HABERLERİ - SAMSUN HABER GAZETENİZOLSUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344