Kalbiniz için sigarayı bırakın

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden, Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’nde kalp sağlığı için sigarayı bırakılmasının önemine değinerek açıklamalarda bulundu.

Kalbiniz için sigarayı bırakın

Sağlıklı bir kalbin sadece kalp hastalıklarından korunmak için değil, şimdi ve gelecekte hayatın tadını çıkarmak için yeterli enerjiye sahip olmak açısından da önemli olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden, Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Sigara koroner kalp hastalıklarını, hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir ve doğrudan akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır” dedi.

SİGARA KAN DAMARLARINA ZARAR VERİYOR
Sigara tüketiminin sağlığa zararlarına dikkat çeken Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Sigara koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir ve doğrudan akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sigara, kardiyovasküler kalp ölümlerinin 5’te 1’inin sorumlusudur. Sigaranın iyi kolesterolü düşürdüğünü, kan akışını zorlaştırdığını ve yüksek kan basıncına yol açarak kan damarlarına zarar verdiğini bilmekteyiz” açıklamasında bulundu.
YÜKSEK KOLESTEROL KALP DÜŞMANI
Stresin vücutta salgılattığı çeşitli hormonların yarattığı tahribat sonucu başta kalp olmak üzere tüm vücuda olumsuz etki yaptığını vurgulayan Uzm. Dr. Ataş, “Stres anında nefes alıp verme, tansiyon, kalp hızı, katekolamin düzeyleri artar. Bütün bunlar koroner arter hastalığı için bir risk faktörü olarak sayılabilir” şeklinde konuştu.
EGZERSİZ YAPIN
Vücudumuzun kalorileri yakmadığı takdirde yağ olarak depoladığını söyleyen Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Bunun fazlası da daha yüksek trigliserid ve kötü kolesterol anlamına geliyor. Bu da kalbiniz için kötü bir haberdir. Günde yapılan 30 dakikalık egzersiz kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344