Kenevir Yetiştiriciliğini Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor

İl Müdürlüğünce Kenevir Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında Vezirköprü İlçesi Narlısaray Mahallesi ve çevre köylerde üretim yapan 59 çiftçiye yaklaşık 450 da alanda ki kenevir üretimi için; Toprak analiz sonuçları esas olmak üzere 12 ton gübre dağıtımı yapıldı.

Kenevir Yetiştiriciliğini Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor

 Eski tarihlerden itibaren  ilçede kendir olarak isimlendirilen bu yıl muhtelif köylerde  de üretimi yapılmaya başlanılan kenevir tarımını yaygınlaştırmak üreticimizin ihtiyacı olan konularda destek vermek amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında İl Müdürü ekim alanlarını gezerek zirai ve teknik incelemelerde bulundu.

Üreticiler;üretimi kısıtlayan en önemli faktörün ‘su’ olduğunu bu konuda destek istediklerini, sulanan arazilerin artırılabileceğini söylemişlerdir. Nail KIRMACI’nın tarlada çalışan çiftçilerimizle gerçekleştirdiği sohbetinde” sonraki yıllar için hedefimiz;üretimi sanayi ile birlikte gerçekleştirmek.Üreticinin işi üretmek sanayici ise işlemekle uğraşsın tarla sizin fabrika iş insanın olsun ürettim nereye satacağım derdimiz olmasın diyerek tarımın ve çiftçinin önemini vurgulamıştır.

Kenevirin ve kenevir de istenilen endüstriyel özelliklere sahip olan  yerel tohumun üretim merkezi olan ilçe ve mahallemizde yaklaşık 240 torba gübrenin dağıtılmış üreticilerimizde İl ve İlçe Müdürlüğü ile çalışmaktan mutlu olduklarını ifade etmişlerdir.​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4