banner341

Kırmızı Ette Güvenilir Gıda Toplantısı

Gıda güvenilirliği açısından tüketicinin korunmasını sağlamak amacıyla kesimhane işletmecisinin, kırmızı etin üretiminden son tüketiciye arzına kadar uyması gereken gıda hijyenine ilişkin kuralların anlatıldığı toplantı İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kırmızı Ette Güvenilir Gıda Toplantısı ABONE OL

Toplantıya kesimhane işletmecileri, kesimhane sorumlu yöneticileri ve kesimhanelerin kontrolünde görevli resmi veteriner hekimler katıldı.

Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Nail Kırmacı “Toplantı kesimhanelerde kalite standartlarının artırılması ve bir örnekliğin sağlanması amacı ile düzenlendi. İlimizde 5 adet kırmızı et kesimhanesi mevcut ve yıllık 11 bin ton et üretimi gerçekleşmektedir. Kesimhanelerimiz modern donanımları ile İlimize hizmet vermektedir. Tüketicilerin sağlıklı gıda tüketmesi için resmi veteriner hekimler sürekli olarak kesimhanelerde görevlendirilmekte ve kamera sistemleri ile de işletmeler sürekli olarak takip edilmektedir” dedi.

 Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut GÜLER toplantıda yaptığı konuşmada “ Kesimhane işletmecisinin kesim, işleme ve dağıtımın tüm aşamalarında gıda hijyenini sağlamak üzere uyması gereken hijyen kuralları ve sorumluluklarının olduğunu hatırlatarak, insan ve hayvanlara yönelik doğrudan oluşabilecek risklerin önlenmesi, gıda hijyeni, halk sağlığı, hayvan sağlığı ve hayvan refahı kuralları gözetilerek kesimhanelerde gerçekleştirilen resmi veteriner hekim kontrolünün önemine dikkat çekti.”

Toplantıda Veteriner Hekim Serkan ALTIPARMAK resmi kontroller, izlenebilirlik, uyarı sistemleri, acil durumlar, kontrol planları, sorumluluklar, genel ve özel hijyen gereklilikleri, işletmenin yürütmesi gereken oto kontroller ve idari yaptırımlar hakkında sunum yaptı.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanması ve önerilerin değerlendirilmesinin ardından sona erdi. ​

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4