banner341

Korona fırsatçıları ifşa Edildi! Listede Samsun'dan da Firma Var

Ticaret Bakanlığı salgını fırsata çevirip fahiş fiyat uygulayan firmaların ismini açıkladı. Samsun'dan 2 eczane ve bir medikal market listede yer aldı.

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde fahiş fiyat uygulaması yaptıkları gerekçesiyle Reklam Kurulu'nun kararıyla ceza kesilen 198 firmanın isimlerini açıkladı. Samsun'da 2 eczane ve bir medikal market yüksek para cezasına çarptırıldı.

TOPLAM 198 KORONA FIRSATÇISI
Bakanlığın sitesinden yapılan açıklamada, bakanlık bünyesinde yer alan Reklam Kurulu'nun Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen 294 ve 295 sayılı toplantılarında, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında toplam 10 milyon 90 bin 60 lira idarim para cezası uygulandığı hatırlatıldı. Dün itibariyle gerek 81 ticaret il müdürlüğünün gerekse Bakanlık Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7 bin 386 firma ile ilgili yasal sürecin devam ettiği kaydedildi.

İL İL FİRMALARIN İSİMLERİ
Açıklamada, idari yaptırım uygulanmasına karar verilen firma listesi de yer aldı. Buna göre, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir’de bulunduğu 48 ildeki toplam 198 firmaların isimleri tek tek açıklandı. Gerekçeli kararda ise, "Belirtilen satıcılar ürün gruplarının gerek arz zinciri güvenliğini gerekse fiyatlarını olumsuz bir biçimde etkileyecek piyasa bozucu uygulamalarda bulunmuşlardır" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN'DAN 2 ECZANE 1 MEDİKAL MARKET
Ticaret Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde fahiş fiyat uygulaması yaptıkları gerekçesiyle Reklam Kurulu'nun kararıyla ceza kesilen 198 firma içerisinde Samsun'dan 2 eczane ve bir medikal market yer aldı. İnternet üzerinden fahiş fiyatta maske sattığı tespit edilen Ceyhun Arslan medikal markete 104 bin 781 TL ceza kesildi. Samsun fahiş fiyatta mske sattığı gerekçesiyle listede yer alan Güven Eczanesi ile Sema Eczanesi'nde de 10 bin 475 TL para cezası esildi.

Listenin tamamına Ticaret Bakanlığı'nın sitesinde yer alan aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://ticaret.gov.tr/duyurular/haksiz-fiyat-artislarina-iliskin-reklam-kurulunun-karari

https://ticaret.gov.tr/data/5e85e7fe13b87651d4e6d772/pff%20tablo%20Reklam%20Kurulu%20Denetimleri%20(2).pdf

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4