Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır, Bayram Saat Kaçta?

Samsun'da bayram namazı 20 Temmuz Salı günü tüm İslam Alemi Kurban Bayramı'nı kutlayacak.

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır, Bayram Saat Kaçta?

 Bayram hazırlıklarını tamamlayarak kurbanlıklarını kesmeyi bekleyen İslam Alemi, sabah erken saatte kalkarak bayram namazını kılacak.
 Kurban Bayramı bayram namazı ile başlayacak olan Kurban Bayramı'na saatler kaldı.  20 Temmuz Salı günü bayram namazını kıldıktan sonra kurbanlıklarını kesecek olan vatandaşlar bayram namazının saat kaçta olduğunu merakla araştırmaya başladı. 

 Samsun'da bayram namazı saat 05.53'de kılınacak.Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir. Ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4