Kurban Bayramı’nda bağış yapayım derken siber suçlulara para kaptırmayın!

Kurban Bayramı yaklaşırken birçok kişi bu özel dönemde bağış yapacak hayır kurumu aramaya başladı.

Kurban Bayramı’nda bağış yapayım derken siber suçlulara para kaptırmayın!

 Hem zamandan tasarruf sağladığı hem de kolay olduğu için, hayır kurumlarına internet üzerinden bağış yapmak daha çok tercih ediyor. Ancak online ödeme, bankacılık işlemi ve alışveriş yapanların sayısının artmasıyla finansal kimlik avı saldırıları da yıl genelinde yüksek düzeyde oluyor. Tatil dönemlerinde ise kalabalığın arasına gizlenmek çok daha kolay hale geliyor. Bu nedenle Kaspersky Lab, siber suçluların özellikle kutsal günlerde vicdanınızdan faydalanmaya çalışabileceği konusunda uyarıyor.

Kurban Bayramı gibi kutsal dönemlerde insanlar doğal olarak başkalarına yardımcı olmak ve topluma katkıda bulunmak istiyor. Ancak dolandırıcılar bundan nasıl para kazanılacağını iyi biliyor. Sahte bağış siteleri ve hesapları açan dolandırıcılar, insanların para göndermesi için duygusal bir e-posta gönderiyor. Toplanan paralar ise ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor. Bu yöntemler, insanların iyi niyetini kullandığı için başarılı oluyor. Bu nedenle her zaman kendi araştırmanızı yapmanız gerekiyor. Gerçek hayır kurumlarının, hedeflerini açıkladığı ve vergi muafiyeti belgesinin yer aldığı düzgün websiteleri mutlaka vardır. Bu noktada, bağış sitelerinin gerçek olup olmadığını araştırmak ve temsil ettikleri kurumlarla gerçekten bağlantıları var mı diye kontrol etmek ve şüpheli görünen siteler üzerinden bağış göndermemek önemli. 

Yalnızca Kurban Bayramı gibi özel dönemlerinde değil tüm yıl, internet üzerinden bağış yaparken kendinizi korumak için Kaspersky Lab şunları tavsiye ediyor: 

Bağlantıların gerçek olduğunu varsaymayın: Bir bankanın internet şubesini, bir internet mağazasını veya bir ödeme sitesini ziyaret etmeniz gerektiğinde bir bağlantıya tıklamak yerine URL’yi adres satırına kendiniz yazın.

Aşağıdakilerde yer alan bağlantılara tıklayarak web sitelerine girmeyin:

E-postalardaki bağlantılar
Sosyal ağ sitelerindeki mesajlar
Chat odalarındaki mesajlar
Şüpheli sitelerdeki ilanlar
Tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen bağlantılar
Sahte iletilere dikkat edin: Çoğu kurum asla e-posta ile aşağıdakileri talep etmez:

E-posta ile kişisel verilerin gönderilmesi
Kimlik doğrulama için web sitesinin ziyaret edilmesi
Açılır bir pencereye kişisel verilerin girilmesi
Bir hayır kurumuna bağışta bulunacaksanız kurumun gerçek ve ödeme bilgilerinin sahte olmadığından emin olun.Bağış yapmayı düşündüğünüz hayır kurumu hakkında önceden ek bilgi edinin.

Yardım etmek istediğiniz kişinin adını kontrol edin. Hayır kurumlarının web sitelerinde hepsi hakkında bilgi bulunur. Ayrıca, arayıp bilgileri kontrol edebileceğiniz bir telefon numarası da her zaman vardır.

Ödeme detaylarını internet arama sistemleri üzerinden kontrol etmelisiniz. Siber suçlular, benzer websiteleri veya mesajlar oluşturup ödeme bilgilerini değiştirerek gerçek yardım taleplerini kopyalayabilir. Yüksek ihtimalle, birçok arama sonucunda veya internet dolandırıcılığı hakkındaki web sitelerindeki kara listelerde sahte ödeme bilgilerini göreceksiniz.

Şifreleme kullanın: Gizli veri girmeniz gerektiği her zaman şifreli bağlantı kullandığınızdan emin olun. Bir bağlantı güvenliyse URL her zaman ‘https’ harfleriyle başlar. Ayrıca, tarayıcının durum çubuğunda küçük bir kilit işareti yer alır. Kilit simgesine tıkladığınızda, sitede uygulanan SSL kimlik doğrulama sertifikası hakkındaki bilgileri yakından inceleyin. Sertifikanın ne zaman, kim tarafından ve hangi dönem için verildiğini görebilirsiniz.

Kendi bilgisayarınızı ve kendi internet bağlantınızı kullanın: Bankacılık hizmetlerine veya internet mağazalarına erişmeniz gerektiğinde internet kafelerde, havalimanlarında, kulüplerde, otellerde, kütüphanelerde veya diğer mekanlarda bulunan herkese açık bilgisayarları kullanmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Herkese açık olan bu bilgisayarlarda birçok casus yazılım çalışıyor olabilir. Durum böyleyse bu zararlı programlar, parolalarınız da dahil olmak üzere klavyeyle yazdığınız her şeyi kaydedebilir ve internet trafiğini izleyebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4