Kurban etlerinin işlenmesi ve muhafazası konusuna dikkat!

Kurban Bayramı nedeniyle; Kurban Kesimi Sonrası Et Değerlendirme, Ehil Olmayan Ellerce Sağlıksız Şartlarda Kıyma Çekimi ile Bunlarla İlgili Alınacak Tedbir ve Denetimlerle ilgili Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde toplantı düzenlendi.

Kurban etlerinin işlenmesi ve muhafazası konusuna dikkat!

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, konuyla ilgili açıklamasında; Belediyelerden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile buna istinaden Tarım ve Orman İl- İlçe Müdürlüklerimizden Et İşleme Tesis Onayı veya kasaplık faaliyeti amaçlı İşletme Kayıt Belgesi olmaksızın, sağlıksız ve hijyenik olmayan yerlerde, bakkal, dükkan, büfe gibi iş yerlerinde veya geçici olarak kiralanmış iş yerlerinde kıyma çekimi yapılmayacağını hatırlattı.

‘ÖZELİKLE GEREKLİ YASAL VE İDARİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK’
Kurban keşimi konuşu üzerinde durulduğu hatırlatan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Bahsi geçen ehliyetsiz bu yerlerin Kurban Bayramı süresince, Belediye Zabıta Ekipleri ile Tarım ve Orman İl- İlçe Müdürlüklerimize bağlı denetim ekiplerince sıkı bir şekilde denetleneceğini, haklarında gerekli yasal ve idari yaptırımlar uygulanacak. Öncelikle kurban seçiminin doğru yapılmış olması; yani veteriner kontrolünden geçmiş ve kulak küpesi olan hayvanların seçiminin yapılması gerekir. Yine kurbanlık hayvanların kesim öncesinde yorulmaması, strese sokulmaması, eziyet edilmemesi de hem et kalitesi ve hem de İslami değerler açısından önemlidir ”diye konuştu

‘İŞLENMELERİ AŞAMASINDA; UZUN SÜRE MUHAFAZA EDİLECEK’
Hayvanların mutlaka belediyelerce tahsis edilmiş alanlarda ve onaylı mezbahalarda kesimlerinin yaptırılmasını ifade eden Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Sağlıklı et elde etmek için gereklidir Kesimden sonra etlerin hemen işlenmemesi ve mutlaka soğuk ortamda yaklaşık 1 gün dinlendirilmesi, etin işlenmesini kolaylaştıracağı gibi lezzet ve kalitesini de arttıracaktır. İşlenmeleri aşamasında; uzun süre muhafaza edilecek olan etler, tek kullanımlık porsiyonlar halinde gıdayla temasa uygun ambalajlara konularak -18 ? C’de saklanmalıdır. Kıyma olarak saklanacak etlerde ise kıyma çektirilecek yerlerin Tarım ve Orman Bakanlığımızca onaylı et parçalama tesisleri veya sisteme kayıtlı kasaplar olmasına dikkat edilmelidir ”şeklinde konuştu

‘TEMASA UYGUN POŞETLERLE -18  ? C’DE SAKLANMALIDIR’
Bu tesislerde de kıyma makinelerinin temizliğine dikkat edilmeli ve bu işletmeler dışında (seyyar kıyma çekiciler, bakkallar, vb.) kesinlikle kıyma çektirilmemelidir uyarısına buluna Samsun  İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “ Kıyma haline getirilmiş olan etler, uzun süre muhafaza edilirken tek kullanımlık porsiyonlar halinde yine gıda ile temasa uygun poşetlerle -18  ? C’de saklanmalıdır. Dondurulan etler kullanılacağı zaman ya direk çözdürülmeden pişirilmeli ya da çözündürülmesi gerekiyorsa +4 ?C’de (buzdolabında) bekletilerek çözündürülmelidir. Dondurulmuş olan etler çözündürüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Belediyelerden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile buna istinaden Tarım ve Orman İl- İlçe Müdürlüklerimizden Et İşleme Tesis Onayı veya kasaplık faaliyeti amaçlı İşletme Kayıt Belgesi olmaksızın, sağlıksız ve hijyenik olmayan yerlerde, bakkal, dükkan, büfe gibi iş yerlerinde veya geçici olarak kiralanmış iş yerlerinde kıyma çekimi yapılmayacağını ve bahsi geçen ehliyetsiz yerlerin Kurban Bayramı süresince, Belediye Zabıta Ekipleri ile Tarım ve Orman İl- İlçe Müdürlüklerimize bağlı denetim ekiplerimizce sıkı bir şekilde denetleneceğini, haklarında gerekli yasal ve idari yaptırımların uygulanacağını hatırlatır. Yaklaşan Kurban Bayramının birlik ve beraberliğimize vesile olması ile kesilen kurbanların kabul olmasını diler, Bayramınızı şimdiden tebrik ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4