banner341

Liv Hospital 15 Şubat Samsun Çocukluk Çağı Kanseri Günü’ne Dikkat Çekti

Liv Hospital Samsun, 15 Şubat’ta Çocuk Çağı Kanserlerine dikkat çekerek KAÇUV’un (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) başlattığı #sarıyıfarket projesine destek verdi.

Liv Hospital 15 Şubat Samsun Çocukluk Çağı Kanseri Günü’ne Dikkat Çekti ABONE OL

Liv Hospital Samsun ailesi, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü’nde sarı kurdela takarak “Fark et, fark ettir!” mesajı ile farkındalık yarattı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı Kliniği’nden Uzm. Dr. Nezih Akgün, “Türkiye’de yaklaşık 3500 çocuk ve genç ilk teşhisini alarak bu hastalığa karşı mücadeleye başlıyor. Yaşadığımız koşullarda hem çocukta hem erişkinde kanser riski çok artmıştır. Çevresel kirlenme, sağlıksız beslenme, nükleer atıklar, radyasyon, kirli hava ve elektronik kirlilikler kanser riskini artıran koşullardan bazılarıdır.

Geçtiğimiz yıllarda çocukluk çağı kanserlerinde görülen vakaların yüzde 20’si iyileşirken, günümüzde yüzde 80’inden fazlası iyileşiyor. Bu bizim için sevindirici bir gelişme. Her kanser türünde belirtiler farklı oluyor. Kanser hastalığı iyileşmeyen enfeksiyonlar, solukluk, karaciğer-dalak büyüklüğü, lenf bezi şişmeleriyle kendini belli ediyor. Belirtiler kanser türüne göre değişiklik gösteriyor. Kanserde en önemli nokta her zaman için mutlaka erken teşhistir. Bu nedenle aileler en ufak bir belirti bile görüyorsa ihmal etmeden doktora başvurmalı, aylık doktor kontrolleri asla ihmal edilmemeli. Gerekli tahlil ve tetkikler düzenli şekilde yapılmalı. Ebeveynlerimize bir mesaj vermek istiyorum Çocukluk Çağı Kanserlerini fark edin ve fark ettirin” şeklinde konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4