Mavi Marmara Samsun’da

Canik Belediyesi ile İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğiyle insanlık ve özgürlük için 16 Mart'ta Samsun'dan Çanakkale'ye gitmek üzere yola çıkacak olan Mavi Marmara Gemisi'ne yoğun ilgi var. Bugün Samsun'a gelecek ve 18 Mart'ta 400 kişiyi Çanakkale'de şehitlerle buluşturacak olan gemiyle gitmek için "Ben de Varım" diyen 2 binin üzerinde Samsunlu başvuruda bulundu.

Mavi Marmara Samsun’da

Bugün Samsun'a gelecek olan Mavi Marmara Gemisi, şehirde heyecana neden oldu. Canik Belediyesi ve İHH'nın organizasyonuyla önceki gün Samsun'a gelmek üzere İstanbul'dan yola çıkan Mavi Marmara Gemisi, bugün saat 12.30'da Samsunport Sanayi Rıhtımı'nda binlerce Samsunlu tarafından karşılanacak. Mavi Marmara'yı 19 Mayıs Şehrinde karşılama heyecanı yaşanırken, Samsunlular şimdiden 16 Mart'ta insanlık ve özgürlük için Çanakkale'ye doğru yola çıkacak olan gemiyle şehitler diyarına gitmek için yoğun ilgi gösteriyor. 400 kişinin yer alacağı gemiyle Çanakkale'ye gitmek isteyen 2 binden fazla vatandaş başvuruda bulundu.

MAZLUM COĞRAFYALAR MÜZESİ

Bugün Samsun'a gelecek olan Mavi Marmara Gemisi, saat 12.30'da düzenlenecek açılışın ardından Mazlum Coğrafyalar Müzesi olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ülkemizin unutulan değerlerini canlandırmak, gençlere milli ve manevi değerleri daha iyi benimsetmek ve mazlum coğrafyalarda insan hakları ihlalleri adına tüm yaşananları göstermek ve gelecek nesillere aktarmak amacını taşıyan dev organizasyon kapsamında 16 Mart'a kadar Çanakkale Zaferi ile ilgili panel ve konferanslar, sunumlar, canlı yayınlar, söyleşiler, fotoğraf sergileri, basılı yayınlar, belgeseller ile savaş türkülerinden oluşan programlar düzenlenecek. 

SAMSUN, MAVİ MARMARA VE ÇANAKKALE

Daha fazla özgürlük, demokrasi ve insan haklarının herkesin ortak şiarı olması gerektiğini belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Hem asrı saadetin, hem Selçuklu, hem Osmanlının, hem İstiklal Harbi’nin, hem Çanakkale şehitlerinin emanetçileriyiz ve o emaneti gururla, aşkla taşıyoruz, taşımaya devam edeceğiz. Mavi Marmara; bir sivil başkaldırının adıdır. Dünyaya bir meydan okumanın ilk kıvılcımıdır. Mavi Marmara bir ezberi bozmuştur. İşte bu yıl emanetçi olarak 19 Mayıs Şehri Samsun, Mavi Marmara ve şehitler diyarı Çanakkale'yi yanyana getiriyoruz" dedi.

YOLCULUK İÇİN YOĞUN BAŞVURU VAR

Özellikle gençleri kültürel ve manevi değerlerin farkında olmaları ve bu değerlere sahip çıkmaları için çalıştıklarına vurgu yapan Genç, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da gençlerimizi tarih şuuru ve bilincinin gelişmesi için Çanakkale’ye götüreceğiz. Ancak bu yıl Çanakkale ziyaretimizi Mavi Marmara Gemisi ile gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. Toplam 400 kişinin yer alacağı bu anlamlı yolculuk için belediyemize binlerce Samsunlu vatandaşımızın başvurması bizleri onurlandırdı. İnşallah 18 Mart'ta anlamına uygun bir buluşma yaşayacağız" diye konuştu.

18 MART'TA ŞEHİTLERLE BULUŞULACAK

 

Samsun Sanayi Rıhtımı Sevgi Kafe Karşısı'nda 16 Mart'a kadar ziyaretçileri kabul edecek olan gemi, 16 Mart'ta özgürlük ve insanlık için gençlerle birlikte Çanakkale'ye gitmek üzere yola çıkacak. 18 Mart'ta Çanakkale'ye ulaşacak olan Mavi Marmara Gemisi, gençleri şehitlerle buluşturacak. 31 Mayıs 2010 yılında farklı ülkelerden aktivistlerle birlikte Filistin'e yardım götürmek için çıktığı yolda uluslararası sularda seyrederken İsrail'in saldırısına uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4