Memge ikinci yarı eğitimi açılış töreni gerçekleşti

Samsun Valisi Osman Kaymak, protokol üyeleriyle birlikte ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ (MEMGE) 6’inci dönem 2’inci yarı eğitimleri açılış törenine katıldı.

Memge ikinci yarı eğitimi açılış töreni gerçekleşti

Programa ayrıca, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç,  Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTOS) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz’  KOSGEB Müdürü Nebahat Livaoğlu, SESOB Başkanı Hacı  Eyüb Güler, kurum müdürleri, oda başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar ve kursiyerler katıldı


‘5 YÜZÜN ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLADIK’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, törenin açılış konuşmasını yapan Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, 33 yaşın altındaki gençlere eğitim verdiklerini belirterek, “Amacımız, Ahi Evran kültüründe hem sektörde çalışacak hem de esnaf olacak insanları yetiştirmek. Burada sadece meslek öğretmiyor, sevgiyi, saygıyı, sabrı ve şükretmeyi de öğretmeye çalışıyoruz. 6 dönemdir bu kursta meslektaşlarımızı yetiştiriyoruz. 5 yüzün üzerinde istihdam sağladık. Bu yola çıkarken, o dönem Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, yanımızda olduğunu söylemese buralara kadar gelemezdik. Bu dönem kursu kapatacaktık. Ancak Milletvekilimiz Fuat Köktaş, sırada bekleyen kursiyer adaylarımız için bize sponsor oldu.  Ve biz bu dönem de kursumuzu açabildik. MEMGE marka olup, yüzlerce insana eğitim verdiyse ve onlara istihdamda öncülük yaptıysa, mimarı vekilimiz Fuat Köktaş’tır” dedi.

‘3 KURSUMUZ, 61 KURSİYERİMİZ VAR’
MEMGE’nin istihdam garantili bir kurs olduğunu kaydeden Samsun İŞ-KUR Müdürü Haşim Meydan ise yaptığı konuşmasında, “MEMGE bizim için bir marka. Şu ana kadar halk eğitim işbirliği ile açtığımız istihdam oranı en yüksek olan kurs MEMGE’ dir. Burada toplam 3 kursumuz, 61 kursiyerimiz var. Bu kursiyerlere yapacağımız ödeme 173 bin TL. Bunun şu ana kadar 44 bin TL’sini gerçekleştirdik. Kurs bitiminde tüm ödemeleri yapacağız. Samsun’da İŞ-KUR olarak genel müdürlüğümüzün 2019 yılı için verdiği hedeflere ulaştık. Samsun’da istihdamda yüzde 200 artışla hizmet veriyoruz” diye konuştu.

‘HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDİYORUZ’
MEMGE’nin büyük ses getirdiğini kaydeden Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “Böyle başarılı bir kursu Samsun’da açtığımız için bizi tebrik ediyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla istihdam kurslarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Samsun bu konuda oldukça başarılı. Biz bir şekilde sizin için eğitim verilecek mekanları hazırlarız. Ancak iş buradan çıktıktan sonra, sertifikayı aldıktan sonra başlıyor. Mesleğinize saygılı olmanız, saygının getirdiği hassasiyeti ortaya koymanız ve bu hassasiyetin altındaki başarıyı mutlaka yakalamanız gerekiyor. Her başarının altında disiplin yatar. Hangi işi yaparsanız yapın, işinizi mutlaka severek yapın.  İşinizi yaparken kafanızın ardından herhangi bir soru işareti olmamasına mutlaka dikkat edin. Başarının sırrı da buradadır” şeklinde konuştu.

‘BU AÇILAN KURSU ÇOK ÖNEMSİYORUZ’
Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, burada gerçekten çok güzel bir iş yaptığını vurgulayan Vali Osman Kaymak,”Kendisini takdir ediyoruz. Ne iş yaparsanız yapın işinizi mutlaka düzgün yapın ve işinizi sevin. Samsun’da istihdam konusunda çok iddialıyız. Samsun potansiyeli çok yüksek olan bir il. Bu potansiyeli çok iyi kullanmak durumundayız. İŞ-KUR Genel Müdürlüğü’nün ilimize verdiği bütün hedefleri yakaladık. Şu anda Samsun İŞ-KUR Müdürlüğü Türkiye’de istihdam konusunda en ön sıralarda gidiyor. Aslında Samsun’un bütün potansiyellerini çok daha iyi kullanması durumunda Samsun’a çok daha geniş imkanlar sunacaktır. Tabi ki bunlara hizmet için de kaliteli hizmetler yapmamız lazım. O yönüyle bu açılan kursu çok önemsiyoruz. Artık çağımız kalite çağı. Ne yapıyorsak, onu en iyi şekilde ve usulüne uygun olarak yapmamız gerekiyor. O zaman da işinizde başarılı olursunuz. Kursumuza Vekilimiz destek veriyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burayı kurumsal bir yapıya dönüştürebiliriz. Burayı ilgili kurumlarımızla bir araya gelerek burayı sürekli devem eden bir aşçılık okulu gibi kurumsal hale getirirsek daha çok faydalı olacaktır” diye konuştu.

 

Köksal ÖNER
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344