banner341

Metro Turizm, Yatırımda Vites Yükseltiyor

Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, Metro Turizm’in yeni hedefleri ve yapılacak yeni yatırımlara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Metro Turizm, Yatırımda Vites Yükseltiyor ABONE OL

19 Nisan Cuma günü TOFED Genel Merkezi’nde bulunan toplantı salonunda gerçekleşen kahvaltıya Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, Metro Turizm Araç İçi Hizmetler Müdürü İbrahim Aslanoğlu ve Metro Turizm Eğitimlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Öztürk ev sahipliği yaptı. 
“2+1 araçlar kaldırılmalı”
2019 yılı Yaz sezonuyla birlikte araç yatırımları yapmaya başladıklarını belirten Şenol Ayyıldız, sektör firmalarının artan maliyetler karşısında radikal önlemler alması gerektiğini vurgulayarak, “Bize en çok zarar veren uygulamalardan biri 2+1 koltuk düzenidir. 2+1 araçlar kaldırılmalı görüşündeyim ben. Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile 2+1 araçların tekrar 2+2 sistemine dönüştürülmesi ve bundan sonra üretilecek olan araçların standart olarak 2+2 üretilmesi konusunu görüştük, mantıklı buldular. Firmalar, bir araya gelerek ciddi çalışmalar yapmalı ve sektör tekrar 2+2 sistemine geçmeli. Herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor, bize verilecek KDV veya ÖTV gibi indirimler yok ve olmayacak da, bu nedenle biz önce kendi maliyetlerimizi kısmalıyız” dedi. 


Firma sayısı 710’dan 301’e düştü
Türkiye’de karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün her geçen gün küçüldüğünü kaydeden Ayyıldız, 10 yıl önce Türkiye’de 710 civarı firmanın taşımacılık yaptığını ancak günümüzde bu sayının 301’e düştüğünü bildirdi. Bu durumda havayolu şirketleri ile yapılan haksız rekabetin de etkisi olduğunu aktaran Ayyıldız, “Havayolu şirketlerinin de etkisi var, vergi indirimi alamamamızın da etkisi var, ama en çok da sektör içi yıkıcı rekabetin etkisi var. Bu durum öyle bir hal aldı ki yıllardır bu sektöre hizmet etmiş firmalar iflasın eşiğine geldi. Örneğin Kamil Koç firması uyguladığı bilet fiyatları politikasıyla bu sektöre zarar vermektedir. Bu şekilde rekabet yapmak bu sektörü nereye götürecek, bunu düşünmek zorundayız. Federasyon olarak fiyat istikrarı konusunda ciddi atılımlarımız olacak” diye konuştu.
“Galip Öztürk’ün yol göstericiliği ile ayaktayız”
Konuşmasına Metro Turizm’e dair istatistikler paylaşarak devam eden Ayyıldız, “Biz Metro turizm olarak 2007 ve 2008 sezonlarında 8 buçuk milyon civarında yolcu taşıdık. Bu rakamları daha sonra da kademeli olarak artırıp 18 Milyon 844 bin yolcu taşıyarak tarihi bir rekora imza attık, akabinde 2014 yılında 23 milyon 37 bin yolcu taşıdık ve hedefimizi 25 milyona çıkardık. Ama maalesef ülkemizin maruz kaldığı sıkıntılarla birlikte, sektörün içindeki zorluklar, taşıma modlarının çoğalması gibi etkenler sektörü daralmaya itti. Bütün bunların üstüne bir de rakiplerimizin agresif oynaması eklenince pazar payında dağılmalar oldu. Tam bu dönemde biz değerli kurucumuz Sayın Galip Öztürk’e danıştık ve sektörün içindeki gidişata göre sakin oynamamız gerektiğini düşündük ve 2016 yılından itibaren akıllı hamlelerle yatırımları durdurduk. 15 Temmuz hadisesine maruz kalmış bir ülkede sakin hareket ederek yatırım yapmadık, 2017 ve 2018 yılında filomuzu yaşlandırdık. Ama bu yıl artık eski alışkanlıklarımıza dönmemiz gerektiğine karar verdik ve önümüzdeki aylarda yapacağımız yatırımlarla tekrar eski gücümüze dönmeye başlayalım dedik. Bu dönemde yolcu sayımızda azalma oldu, ama biz daha kârlı bir şirket konumuna geldik. Üstadımız Galip Öztürk’ün yol göstericiliğiyle mevcut yapısını koruyarak personeline maaşını ödeyen, seferlerini aksatmayan, vergisini yapılandıran firma borçlarını kapatan bir firma olduk” dedi.


“Yeni Havalimanı karayoluna avantaj sağladı”
Havalimanının taşınmasıyla birlikte sektöre büyük bir hareketlilik geldiğini vurgulayan Ayyıldız, havalimanına yapılan yatırımları desteklediklerini ve taşıma modlarının çoğalmasının ülkemiz adına çok önemli bir gelişme olduğunu da sözlerine ekledi. Yeni havalimanı ile şehir içi ulaşım sistemleri entegrasyonu tamamlanana kadar yolcuların karayolu taşımacılığını tercih edeceğini söyleyen Ayyıldız, “Merkezi yerlerden havalimanına gitmenin ekonomik ve vakit kaybı açısından zorlukları var. Örneğin Merter’den taksiye binerseniz 170 TL verip 40 km yol gideceksiniz. Karşılaşılacak diğer bir zorluk ise havalimanının çok büyük olması sebebiyle 3 saat önceden orda bulunma gerekliliği. Orda bir buçuk saatlik bir Ankara yolculuğunu örnek verirsek, şehir merkezine bir buçuk saatte transfer edildiği de hesaplanırsa toplamda 6-6 buçuk saatlik bir seyahat oluyor. İki kişilik bir ailenin 350 TL’ye bilet alıp 200’er TL de taksi parası verdiğini düşünüyorum. Bizim sektörde tabiri caizse ‘160 TL’ye gitmeyeni dövüyorlar.’ Bagajlarını elinde gezdirmiyorlar, hemen otogardan girip biniyor. Üstelik Avcılar, Bakırköy, Kadıköy gibi birçok noktadan ücretsiz servislerimiz de var. Yolcu sadece otobüse bilet parası ödüyor, bu nedenle bizi tercih edeceklerdir” dedi. 

Uçuş maliyetlerinde artış yaşanacak
Yeni havalimanının havayolu şirketlerine de çeşitli zorluklar getirdiğini, bu nedenle karayolu taşımacılığıyla eskisi kadar rekabet yapamayacaklarını da sözlerine ekleyen Ayyıldız, “Yeni yapılan havalimanının kesinti oranları daha farklı. Atatürk havalimanı ile yeni havalimanı arasındaki uçuş maliyetlerinin artmasıyla birlikte ister istemez bunu bilet fiyatlarına yansıtmak zorundalar. Bunun sonuncunda da bizim sektörümüz daha güçlü olacaktır. Ancak tabii ki yeni havalimanına entegre taşıma modları yaratılacaktır. Devletimiz de bu konuda çalışmalarını yapacaktır. Bizim bu aradaki süreci çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.


 “TOFED olarak havalimanı yetkilileriyle görüşeceğiz”
Metro Turizm olarak havalimanı taşımacılığı için girişimler yaptıklarını ama Metro Turizm’den ziyade Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun bütün sektörü yeni havalimanına entegre etmesi gerektiğini belirten Ayyıldız sözlerine şöyle devam etti: “TOFED olarak havalimanı yetkilileri ile görüşüp onlara neler yapabileceğimizi, neler katabileceğimizi anlatacağız. Alibeyköy’ü kaldırarak oraya bir otogar yapıp orada bir toplama merkezi oluşturabiliriz ve orada inen yolcuyu taşıyabiliriz. Burayı da bütün firmalara açmak istiyoruz, ilk gelen firma bütün taşıma iznini alacak diye bir şey yok bütün firmalar gelip taşır. Bizim Metro olarak tabi çalışmalarımız var o bölgeye yönelik, onlar da sürpriz olsun bakalım. Bu mesele sadece Tekirdağ, Çorlu meselesi değil oraya inen binlerce yolcu var ve biz o insanları mağdur etmemek adına Anadolu yakası ile orasının entegrasyonunu sağlayacağız. Trakya bölgesini A ve B bölgeleri olarak ikiye ayırdık şuanda güzel bir proje üzerine çalışıyoruz. Bu çalışmalar bitmeden açıklayamıyorum ama bir sonraki kahvaltımızda bunu açıklayacağım size.”
“Hep beraber direnelim”
Yeni araç yatırımları ile ilgili üretici firmalarla görüşmelerinin sürdüğünü söyleyen Ayyıldız, “Biz son 2-3 yıldır yatırımlarımızı durdurmuştuk ve bana göre akıllı bir adım oldu. Ama şuan artık vitesi yükselttik ve alanlara indik. Otomotiv sektöründe KDV indirimleri de devam ediyor, ama bu indirimler bizim için çok da hayat kurtarır seviyede değil. Şu anda üretici firmalarla görüşüyoruz, rotamızı da değiştirdik. Sizlerin de bildiği gibi biz, 2010 yılından beri hep yerli markalarımızdan Temsa ile çalışıyorduk. Kaldı ki 2010 yılında Mercedes’le 40, Setra ile 100 araçlık bir işbirliğine de gitmiştik ve bu firmalara da çok güzel katma değerler sağladık. Ama hepinizin bildiği gibi biz yatırımlarımıza devam etmek isterken karşımıza tamamen Alman mantığıyla bir takım engeller çıktı. Ben eski Ulaştırma Bakanımızın da katıldığı TOFED Genel Kurulu’nda çıkıp dedim ki ‘Arkadaşlar şu an Mercedes’in yöneticileri de burada olabilir, Alman markaların bayileri de burada olabilir. Gelin hep beraber bunlara direnelim, 2 yıl araba almayalım bakalım bu fiyatlar nereye gidecek. Var mısınız?’ herkes alkışladı kıyamet koptu, ama sonra kimsenin katıldığı yoktu. Bu nedenle yalnızca Metro yetmez bütün firmaların bir araya gelip bir şeyler yapması gerekir. Biz de şimdi araç tercih rotamızı da değiştirdik, Mercedes’le görüşmelerimiz var ve karşılıklı olarak birbirimize sıcak davranıyoruz. İnşallah bu görüşmeler sonlanır biz her zaman sektöre öncülük yapan ve ilkleri yaşatan firma kimliğimizi unutmadan sektördeki durgunluğu üzerimizden atmak istiyoruz” dedi.
“Bireysel otobüsçü kaçıyor”
Sektördeki küçülmeden en çok bireysel otobüsçülerin zarar gördüğünü söyleyen Ayyıldız, “Bireysel otobüsçüler günden güne kaçıyorlar sektörden, rakamlar ortada ve bu kaçışın komisyonlarla falan ilgisi yok. Ben buradan Kamil Koç firmasının bütün yöneticilerine sesleniyorum gelsinler bir kahvaltı yapalım ve fiyatları belirleyelim hep birlikte işimizi yapalım. Öbür türlüsü sektöre zarar veriyor bu sektörden ekmek yiyen binlerce isim var yazık bunlara da. Biz yalnızca İstanbul’dan diğer büyük şehirlere çalışan bir firma değiliz, bizim çapraz hatlarımız var Türkiye’nin dört bir yanına taşımacılık yapıyoruz. Bu kadar uzun yol giderken bilet fiyatlarını düşük tutarsak bireysel otobüsçüler de gider ve bir daha gelmez. 


Eğitimli personel sorunu
Sektördeki eğitimli personel açığının büyümesine de değinen Ayyıldız, Metro Turizm’in sektördeki eğitimli personel açığına yönelik en net adımlar atan firmalardan birisi olduğunu söyledi ve “ Biz öncelikle bu sektörü tercih edilebilir bir hale getirmeliyiz. Personelin rahatça istirahat edebileceği, duş alabileceği, ihtiyaçlarını karşılayıp kendilerine değer verildiğini hissedecekleri bir ortam sunmamız gerek. Eğitim konusunu Metro’nun meselesi halinden çıkarıp sektörün meselesi haline getirmek gerekiyor. Ne yazık ki şu anda aşağıdan kaptan gelmiyor, servis memuru bulmak konusunda zorlanıyoruz. Bakanlıklarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Çünkü kazalara baktığımızda çoğunluğun yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığını görebiliyoruz. Ayrıca hemen ehliyetini alıp sefere çıkmamalı kaptanlar, 6 ay çalışmayan bir şoföre çıkış verilmemesi lazım. Metro Turizm olarak personel eğitimlerimize Erdal Bey başkanlığında aynı hızla devam ediyoruz. Sezon da başlıyor, okulların kapanmasıyla üniversiteli kardeşlerimizi de bekliyoruz” diye konuştu.

“U-ETDS, ülkeye katkı sağlayacak”
U-ETDS’nin sektöre çok önemli katkıları olduğunu vurgulayan Ayyıldız, “Ben U-ETDS’nin sektöre fayda getirdiği kanaatindeyim. Maliye, Ulaştırma ve İç işleri bakanlığı birlikte hareket ediyor ve vergi kaçırmanın önüne geçiyor, korsan taşımayı engelliyor ve yolcu bilgilerinden kaynaklı güvenlik sağlıyor. Bu sistem bizim sektörümüzü terbiye edecektir. Biz zaten Metro Turizm olarak tamamen e-faturaya geçmiştik, bu nedenle hiç sorun yaşamadık. Bütün verilerimizi ve sistemimizi sunduk ve bu konuda pilot firma olduk. Devlete bu konuda destek veren ilk firmaydık ve sistemi yararlı buluyoruz. Bu sistemle artık bakanlık yeni sefer izinlerini de düzenleyebilecek. Yani o yolda doluluk oranları çok düşükse yeni sefer izinlerini engelleyebilecek ki bu da hem ülke ekonomisine, hem de sektöre çok büyük katkılar sağlar. Biz bunu Sayın Mahmut Gürses’le de görüşmüştük, ben Artvin’e 12 ay sefer yapıyorum, zarar etsem bile, şimdi ben 6 ay zarar ediyorum ve 7’inci ayda diğer firma da benim peşime takılıyor, buna da izin vermemesi lazım Bakanlığın. Yani bir yere sadece para kazanılacağı zaman değil, yılın büyük çoğunluğunda hizmet etme zorunluluğu olmalı. Bir firma ya Yaz-Kış sefer yapacak, ya da kışın kapatıp para kazanılacağı dönem herkes oraya üşüşmeyecek. U-ETDS bu istatistiğin tutulmasında da çok faydalı olur diye düşünüyorum” diye konuştu.
Metro Turizm, sektör içi birliktelikte ısrarcı
Sektör mensuplarının birlikte hareket etmek zorunda olduğunu vurgulayan Ayyıldız, “Sektörün menfaatleri için birlikte olmamız şart ve bu birliktelik yalnızca ikramlarda, bilet fiyatlarında değil her alanda olmalı. Araç yatırımı yaparken bile üretici markalar firmalara ayrı fiyatlar veriyor, bu da adil değil hep birlikte firmalarla görüşüp alabildiğimiz en düşük fiyattan almalıyız. Yıkıcı rekabet her alanda bize zarar veriyor, sektörün sorunlarla boğuştuğu bu günlerde birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmek zorundayız. Yöresel firmaların alt yapı giderleri çok fazla, bunların ulusal firmaların alt yapısını kullanması veya direkt olarak o firmaya dâhil olması gibi adımlar atılabilir, şirket evlilikleri sektöre nefes aldırır. Ben buradan bütün sektör mensubu dostlarıma da çağrıda bulunuyorum, bizim firmamız da bu tarz katılımlar için uygun bir firmadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4