Mevlid Kandili Ne Zaman Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

İslam alemi için büyük anlam ve önem taşıyan Mevlid Kandili ne zaman yaşanacak ? Mevlid Kandili'nin anlamı ve önemi nedir?

Mevlid Kandili Ne Zaman  Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

Mevlid Kandili 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek. Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili, iki cihan güneşi alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümüdür.

Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?
Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed'in dünyaya gelmesi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer almaktadır.
Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadırlar. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin rahmet elçisi Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v) Peygamberin doğumu olarak kutlanır.
Peygamber Efendimiz (sav) onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan nurlu bir gün ve gecedir. Dünyanın her yerinde Müslümanlar bu mübarek gecede ibadetlerini yaparak, Allah'a bolca dua ederler. Bu mübarek Mevlid Kandili Gecesinde günahlarından af olmayı, Peygamber Efendimiz gibi adaletli,merhametli, yüreği sevgi dolu, ahlâklı, cömert biri olmayı Yüce Yaradan'dan dilerler.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344