Milletvekili Yılmaz: Görsel kirlilikle mücadele edilmeli

AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, “TKB olarak tarihimize sahip çıktık ama görsel kirlilikle de mutlaka mücadele etmeliyiz.” dedi.

Milletvekili Yılmaz: Görsel kirlilikle mücadele edilmeli

AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Ordu’nun Ünye ilçesinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısına katıldı.
Türkiye’de tarihi mirasları korumak için 2000 yılında kurulan Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısı Ünye’de düzenlendi. 20-21 Temmuz tarihleri arasında yapılan buluşmaya çok sayıda belediye başkanı ve temsilcileri katıldı.
Tarihi Kentler Birliği Eski Başkanı olan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, davet üzerine toplantıda yerini aldı. Bilgi ve tecrübelerini belediye başkanlarıyla paylaşan Yılmaz, TKB’nin Türkiye’de özellikle tarihi ve kültürel dokuyu ortaya çıkaracak önemli çalışmalara imza attığını söyledi.


Tarihi mirasa sahip çıkılması adına ülkede büyük bir duyarlılığın oluştuğunu ifade eden Yılmaz, kentlerde bir yandan tarihi doku ortaya çıkarılırken, bir yandan da görüntü kirliliğiyle mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
‘GÖRSEL KİRLİLİKLE MÜCADELE EDİLMELİ’
Belediye başkanlığı döneminde Samsun’da bu konuda önemli çalışmaların yapıldığını hatırlatan Yılmaz, “Tarihi dokunun değer kavramı artık ülkemizde oturmaya başladı. Ecdat miraslarına sahip çıkılması, kentlerin tarihi dokularının hayat bulması bir ülke için çok önemli. Biz değerlerimize korumaz, gelecek nesillere taşımazsak tarihimiz yok olur gider. Bu çalışmaları yaparken bir yandan da artık kentlerde görsel kirlilikle mücadele olgusunu ön plana çıkarmalıyız. Bunu sağlarsak şehirlerde büyük bir bütünlük güzellik oluşur.” dedi.


Toplantıda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın Kurucusu Prof. Dr. Metin Sözen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asıl Güzelbey’de hazır bulundu.


Program sonunda "Kentlerin Tarihine 18. Yıl" ismine özel pasta kesildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4