MMO Temel bilirkişilik eğitimi yetkisi aldı

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube, Temel Bilirkişilik Eğitimlerine devam ediyor.

MMO Temel bilirkişilik eğitimi yetkisi aldı

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi 29 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’Bilirkişilik Yönetmeliği’’ kapsamında Adalet Bakanlığı Hukuki İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından eğitici kuruluş olarak yetkilendirildi.

EĞİTİM ÜÇ GÜN TEORİK, BİR GÜN UYGULAMA

Üç günlük teorik eğitimde “Türk yargı teşkilatı, Yargısal faaliyet içinde yer alan süreler, Yargılama hukukuna ilişkin temel hak ve ilkeler, İspat hukukuna ilişkin temel kavramlar, Bilirkişinin Nitelikleri, Bilirkişiliğe Başvuru, Sicil ve Listeye Kayıt, Bilirkişinin Yetkileri ve Ödevleri ile Etik İlkeler, Bilirkişinin Denetimi ve Sorumluluğu, Bilirkişi İncelemesine Başvuru ve İnceleme Konusu, Bilirkişinin Görevlendirilmesi, Bilirkişi İncelemesinin Yapılması, Oy ve Görüşün Sunulması ve Bilirkişi Raporunun Teslim Edilmesi ve Değerlendirilmesi” konuları anlatılacak olup; bir günlük uygulama da ise bireysel veya heyet halinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek bir olaya ilişkin bilirkişi raporu düzenleme ile uygulama gözetim faaliyetleri" detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Eğitim sonunda eğitimi tamamlayan tüm katılımcılara Bilirkişilik Temel Eğitimi Katılım Belgesi verilecektir.

“Temel Bilirkişilik Eğitimi” sunumu Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU tarafından yapılırken eğitime toplam 21 kursiyer katılmaktadır.

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail YOLAYDIN; “Adalet Bakanlığı Hukuki İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından eğitici kuruluş olarak Odamızın yetkilendirildiğini, bilirkişilik temel eğitiminin; 18 saat teorik, 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 saatten oluştuğunu” söyledi.

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail YOLAYDIN sözlerine “Bilirkişilik eğitimleri zorunlu hale gelmeden önce Odamız meslektaşlarımıza yönelik kamulaştırma, makina değerleme, iş kazaları vb. konularda uzun yıllardır bilirkişilik eğitimleri yapmaktaydı. Şimdi ise ilgili kanun ve yönetmeliklerce bilirkişi olma özelliklerine sahip kendi alanında 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış üyelerimiz ve vatandaşlarımıza açık hale geldi.” diyerek devam etti.

Açıklamada “Kursiyerlerin Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifikayla birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabilecekleri” belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner245

banner4

banner244