Mustafa Karataş: 'Şehitlik peygamberlikten sonraki en yüksek derecedir'

Mukaddes Mertebe Şüheda temalı konferansta birlik ve beraberlik mesajları veren Karataş, “Yüzyıllardır kardeşçe yaşadığımız bu topraklar üzerinde son zamanlarda yaşanan sıkıntılı dönemin üstesinden milletçe birlik ve beraberlik içersinde geleceğiz.” dedi.

Mustafa Karataş: 'Şehitlik peygamberlikten sonraki en yüksek derecedir' ABONE OL

İlkadım Konferansları Okur Yazar Buluşması etkinliği kapsamında Samsun’a gelen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş, “Mukaddes Mertebe Şüheda” konulu konferans verdi.

 

PROGRAM KUR’AN-I KERİMLE BAŞLADI

19 Eylül Gaziler Haftası etkinlikleri kapsamında kutsal vatan toprakları için canını, malını, hayatını gözlerini kırpmadan feda eden gazi ve aziz şehitlerimizin hatırasına ithafen düzenlenen konferans  programı öncesi Samsun Bahçelievler Camii Müezzini Numan Demirbaş tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.  

 

KARATAŞ’TAN MİLLİ BİRLİK VURGUSU

Okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından sohbete başlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş,  Milli birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, Şehadet, Şehitlik ve Gazilik, Şehitliğin Mertebeleri gibi konularda söyleşide bulundu. “ Tarihi şan ve şerefle dolu bir milletin evlatlarıyız” diyen Prof. Dr. Mustafa Karataş,  Ülkemizin son zamanlarda milli birlik ve beraberliğimize yönelik yapılan tehdit ve eylemler karşısında sağ duyulu davranarak milletçe sımsıkı kenetlenmemiz gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. İlkadım Belediyesi’nin davetlisi olarak Samsun’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Karataş, Şehitlik mertebesinin şereflerin en yücesi olduğuna vurgu yaparak, “ Bir insanın ulaşacağı en şerefli mertebelerden biri hiç şüphe yok ki, şehitlik mertebesidir. Şehitlik, milletimiz için onurların en büyüğü, rütbelerin en üstünüdür.   Şehitlik, peygamberlikten sonraki en yüksek derecedir. Dinimizce şehitler cennetle müjdelenmişlerdir. “ dedi.

 

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE MİNNET BORÇLUYUZ”

Ecdadımız, şehitliğin ne kadar yüksek bir mevki olduğunu bildikleri için vatan savunmasına ölüme göğüs gererek göreve talip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Karataş,  “ Atalarımız vatan, millet ve inançları uğrunda her türlü zorluğa göğüs germiş, gerektiğinde canlarını vermekten çekinmemişlerdir. Ecdadımız, şehitliğin ne kadar yüksek bir mevki olduğunu bildikleri için vatan savunmasına seve-seve katılmışlar, “ Ya İstiklal Ya Ölüm ” inancıyla  canla başla mücadele etmişlerdir. Ülkemizin ve milletimizin, bugün, bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir. Bugün, üzerinde özgürce yaşadığımız bu kutsal topraklar, maddi bedeller ödenerek değil, şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanca mücadeleleri sayesinde vatanlaşmıştır.” diye konuştu.

 

TÜM ŞEHİT VE GAZİLERE DUA YAPILDI

 

Ünlü akademisyen ekranların sevilen siması İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş, konferansın sonunda milletimizin huzur ve güvenliği için canlarını ortaya koyan asker ve polislerimize, ebediyete göç etmiş başta tüm şehit ve gazilere duada bulundu. Dua’nın ardından İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Köroğlu ve Musa Yüksel Mustafa Karataş’ı verdiği anlamlı konferanstan ötürü tebrik ederek günün anısına hediye ve çiçek takdiminde bulundu.  

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 00:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4