OKA Temmuz Ayı Toplantısı Samsun'da gerçekleştirildi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 29.06.2018 Cuma günü saat 14.30'da Çorum’da düzenlenen (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Haziran ayı toplantısına katıldı.

OKA Temmuz Ayı Toplantısı Samsun'da gerçekleştirildi ABONE OL

 Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Haziran ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığı ve Çorum Valisi Necmeddin Kılıç’ın ev sahipliğinde, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Samsun Valisi Osman Kaymak ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Çorum’da gerçekleştirildi.
 
OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman yaptığı konuşmasında,‘Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2018 yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.
 
Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, bildiğiniz üzere, turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamak amacı ile 2018 yılı bütçesinden desteklenmek üzere toplam hibe desteği 28 Milyon lira olan Turizmin Altyapı Mali Destek Programı ile Organize Sanayi Bölgelerinde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programına yapılan proje başvurularına yönelik Bağımsız Değerlendirme süreçleri tamamlanmış ve kazanan projeler Ajansın web sitesinde ilan edilmiştir.


 
Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Destek Programı” için 4 ilde başarılı bulunan 33 adet proje için toplam 20,8 milyon TL hibe desteği verilerek  uygulamaya konulan 33 adet yatırım projesinin, proje sahipleri tarafından sağlanacak öz katkılarla birlikte toplam bütçesi 41.3  milyon TL’dir. Organize Sanayi Bölgelerinde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı” için başarılı bulunan 11 adet proje için 7,2 milyon TL hibe desteği verilerek uygulamaya konulan 11 adet yatırım projesinin proje sahipleri tarafından sağlanacak öz katkılarla birlikte toplam bütçesi 12.8 milyon TL’dir.
 
Özetlemek gerekirse; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü 2 adet Mali Destek Programı kapsamında 4 ilimizde hibe desteği almaya hak kazanan 44 projeye Ajans tarafından toplam 28 milyon TL hibe kaynak sağlanacaktır.
 
Anılan her iki mali destek programının bölgemizin turizm ve sanayi altyapısının gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına ve bu sayede yeni yatırımların gerçekleştirileceğine inanıyoruz ve hayırlı olmasını diliyoruz. Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve destekleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Çorum Valimize ve Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz.’ dedi.


 
Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’nın konuşmasının ardından toplantı Mali Destek Programlarının uygulama süreçleri, Yatırım Destek Ofisleri çalışmaları, Teknik Destek ve Fizibilite Desteği uygulamaları, Güdümlü Proje destekleri çalışmaları, Ajansın Aylık Faaliyetleri ve Aylık Bilançosu, Samsun Vezirköprü Şahinkaya Kanyonunda düzenlenecek “2018 Yılı Falcon Fest” turizm ve tanıtım etkinliği, Travel Turkey (İzmir), EMİTT (İstanbul) ve YÖREX (Antalya) Turizm Fuarlarına Bölge olarak katılım sağlanması konularında yapılan bilgi sunumlarıyla devam etti.
 
Toplantıya ayrıca; Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Salih Yıldırım, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, Samsun Büyük Şehir Belediyesi ARGE Daire Başkanı Ramazan Aydın, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diğer üyeler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4