Pozitif Sınav Senaryonuz Gerçekçi Olsun!

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), rekabet ortamının çok olması ve sınava yüklenen anlamın önemi nedeniyle hem aileler hem de öğrenciler için özel bir stres faktörüne dönüşmektedir.

Pozitif Sınav Senaryonuz Gerçekçi Olsun! ABONE OL

 Özellikle çevresi ya da kendisinin başarı düzey beklentisi yüksek kişilerde, bu sınav, büyük bir strese neden olabilmekte, sınav kaygısı denecek düzeyde kaygı yaratabilmektedir.  VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psg. Mustafa Güral, sınava girecek olan adayların sınav stresini azaltmak ile ilgili önerilerde bulundu.
Kaygı yapıcı bir durumdur, sınav öncesi ve sınav esnasında hissedilen kaygı, sınavı önemsediğiniz için yaşanılan olası bir durumdur. Motivasyonun artmasına neden olur. Evrimsel psikoloji açısından bakıldığında kaygı duymaya yatkın olarak yaratıldık. Bu duygu hayatımızla ve hedeflerimizle uyumlu çalışır. Asıl mesele aşırı kaygıdır. Bu da gerçek dışı algılardan ve düşüncelerden ürer. Bunları fark ederseniz doğal olarak kaygı ile baş etmeye başlarsınız. Pozitif sınav senaryonuzu yazıp her gün sınav saatinde, sınav tarihine kadar hayal edin. Bir filmi izlercesine izleyin. Beynin hayal ile gerçeği ayırt edemediği bir yanı var, onu yaşantısal olarak pozitife yönlendirebilmek mümkündür. 
Pozitif sınav senaryonuz gerçekçi olsun! Örneğin, sınavda zorlandığınızı düşünün; ancak bu zorlanmayı çözümleyebildiğiniz bir kaynağınızla birlikte hayal edin. Elinizden geleni yaptığınızı koşulsuz kabul edin, pişmanlık duymanın şimdiye bir yararı olmadığını hatırlayın. "Size" ve "şimdi" ye fayda getirecek tercihleriniz en doğru seçimlerinizdir. Asıl sınavın hayatın ta kendisi olduğunu hatırlayın. Sorumluluk alan, değerlere sahip olan, erdemli bireylerin, bir saate sıkışmış bir sınavdan elde edecekleri kazanımlardan daha fazlasına sahip olduğunu unutmayın.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4