Psikoterapi ile travmaları unutmak mümkün

EMDR’nin güçlü bir psikoterapi yaklaşımı olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Enise Öziç, “EMDR, izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir. EMDR terapisi ile bir anıyı, eski sevgiliyi veya travmayı unutmak mümkündür” dedi.

Psikoterapi ile travmaları unutmak mümkün

EMDR’nin, Türkçe açılımıyla göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olduğunu dile getiren Liv Hospital Samsun Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Enise Öziç, EMDR terapisi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
FİZYOLOJİK TEMELLİ BİR TERAPİ
EMDR’ye göre olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin arkasında uyum bozucu, kişinin yaşamını olumsuz etkileyen rahatsız edici anılar yattığını ifade eden Klinik Psk. Öziç, “İşlenmemiş anılar kişinin kendisi ile ilgili olumsuz inançları, olumsuz duygusal tepkileri, olumsuz somatik tepkileri, problemin kendisi değil, kişinin içinde yaşattığı sorunların bugünkü dışavurumlarıdır. Bu olumsuz inanç ve duygulara yol açan rahatsız eden anılar şimdiki zamandaki olaylar tarafından tetiklenir. EMDR, bu tür izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir. Beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlar. EMDR terapisi ile bir anıyı, eski sevgiliyi veya travmayı unutmak mümkündür. Yeni bakış açısının kazandırdığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya bakışını da olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar” şeklinde konuştu.
TEDAVİ 4-5 SAAT SÜRÜYOR
EMDR’nin süresine değinen Klinik Psk. Öziç, “EMDR terapi literatüründe ‘kısa süreli terapiler’ grubunda yer alır. EMDR tedavisinin ne kadar süreceği sorunun tipi, danışanın bugünkü yaşam koşulları, önceki travmaların sayısı ve etkisi ile bağlantılıdır. Her kişinin bilgileri kendi değerleri ve deneyimleri doğrultusunda kendine has bir biçimde işlemesi de süreyi etkiler. Kaza, doğal afet gibi tekli travmaların tedavi süresi ortalama 4-5 olarak saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4