Samsun Büro Memur-Sen Dünya Gümrük Gününü kutladı

Samsun Büro Memur-Sen Yönetim Kurulu tarafından, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü Nedeni ile, Samsun Gümrük Bölge Müdürlüğü çalışanları ile yemekli toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Samsun Büro Memur-Sen Başkanı Mustafa Karabiber, "Yarın, Gümrük İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihi anısına ‘Dünya Gümrük Günü’nü kutluyoruz.

Samsun Büro Memur-Sen Dünya Gümrük Gününü kutladı ABONE OL

Samsun Haber - Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında bulunduğu Gümrük İşbirliği Konseyi’nin adı, 1994’te Dünya Gümrük Örgütü olarak değiştirilmiş ve günümüzde her kıtadan gümrük gümrükçülerin sesi haline gelmiştir.
Dünya Gümrük Örgütü, ulusal gümrük idarelerinin etkili ve verimli çalışmasını sağlamak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş uluslararası bir kuruluştur. Özellikle uluslararası düzeyde gümrük standartlarının geliştirilmesi, gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve uyumlulaştırılması, tedarik zincirlerinin güvenliğinin sağlanması ve gümrük idarelerinin sürdürülebilir kapasite inşasına yönelik girişimleri ile tanınmaktadır. Dünya Gümrük Örgütü üyeleri, tüm uluslararası ticaretin yaklaşık %98’ini gerçekleştirmektedir.
Dünya gümrük gününün bu yılki teması, “Paydaşları bağlayacak kapsayıcı bir yaklaşım” sloganıyla Dünya Gümrük Örgütü “Koordineli Sınır Yönetimi” temasını işlemektedir. Böylece gümrüklerin, bireyleri, kurumları ve ülkeleri birbirine bağlayan, birleştirici fonksiyonu ön plana çıkmaktadır.
Gümrük Personelinin Aile düzeni kavramı yok, Sık Sık Rotasyon ve Sık Sık bölgelerin değişmesi nedeni ile çalışanlar 8-10 tayin dönemi yaşamaktadırlar. Bu Durum çalışanların aile ve eğitim durumunu etkilemektedir.


Ücret dengesizliği: Türkiye’de Gümrük çalışanları ek ödemesiz bir maaş almaktadırlar. Ödenen Fazla Mesai Ücretlerinin tamamından gelir vergisi kesilmektedir. Bu da gümrük çalışanlarının maaşlarının düşük olmasına ve çalışanın mağdur olmasına neden olmaktadır.
Gümrük Personeli sınır Kapılarında yoğun çalışma koşulları ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayda yaklaşık 220-250 saat arasında nöbet tutmaktadır.
Gümrük çalışanlarının sorunlarını Genel merkezimiz aracılığı ile Gündeme taşıyarak, Çözümü noktasında önemli adımlar atmaktayız. Çalışanları memnun ederek hizmeti memnun sunma çaba ve gayreti içerisindeyiz.


Yıllardır Yetkili olan Sendikaların Gümrük ve Ticaret Bakanlığında Hiçbir sorunu Çözmemesi nedeni ile Çalışanlar sendikamızı tercih etmiştir. Üye artış oranı %65 dir. Sizin bu tercihleriniz bizim gümrük ve ticaret bakanlığındaki sorumluluğumuzu artırmaktadır.  
Dünya Gümrük Dünü nü tekrar şahsım ve yönetim kurulumuz adına kutluyor, katkı ve katılımlarınız için teşekkür ediyoruz. "

Haber ve Fotoğraf: Muratcan Karataş

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2015, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4