Samsun Çeltik Üretiminde ikinci Sırada

Çeltik Üretimi 11.06.1936 tarih ve 3039 Sayılı Çeltik Ekimi Kanunu kapsamında izinli olarak yapılmakta olup Ülkemizde 2019 yılı verilerine göre 1.264.190 da alanda 1.000.000 ton çeltik üretimi gerçekleşmiştir.

Samsun Çeltik Üretiminde ikinci Sırada

 Samsun ise 184.357 da alanda 137.069 ton üretimle gittikçe artan bir üretim oranı ile Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü İbrahim Sağlam: “Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Pandemik olarak değerlendirilen Koronvirüs (COVİD-19) ile etkin mücadelenin yanı sıra Bakanlığımızın görev ve sorumluluklarının aksatılmadan yürütülmesi, tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz etmektedir. 

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin ve gıda arzının sağlanması amacıyla ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak, bu kapsamda yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bakanlığımızca başlatılan Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamında Samsun İlimizde Çeltik üretiminin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamında yürütülen Samsun İli Çeltik Üretimini Geliştirme Projesi ile; % 75’i Bakanlık % 25’i üretici katkı payları ile karşılanan İlimiz Bafra, Çarşamba, Terme, Alaçam ve 19 Mayıs İlçelerinde ilave çeltik ekimi yapacak üreticilere 126.010 kg çeltik tohumluğu dağıtımı yapılmış ve ekimler gerçekleşmiştir. Neticede 6300 dekar ilave çeltik üretim alanı oluşturmayı hedeflediğimiz Proje ile 184.357 dekar olan üretim alanımızı hedefleri de aşarak 196.071 dekara çıkarmayı başarmış bulunuyoruz.

Yine damlama sulama ile çeltik üretimi yapacak üreticilere öncelik verdiğimiz proje ile İlimiz Bafra İlçemiz de 600 dekar damla sulama, 286 dekar yağmurlama sulama ile çeltik üretimine başlanmış olup; su ve toprak kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlayacak olan bu adım aynı zamanda İlimiz çeltik üretim alanlarının daha da artacağının sinyallerini bize vermektedir.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hedefimiz; tüm Dünya Pandemi niteliği kazanan Kovit 19 sürecini ülkemizde gıda arzını en az etkileyecek biçimde yönetmek, üretimin tüketimi karşılama oranı % 75 olan çeltik üretimini toprak, iklim ve sulama imkânları elverişli olan Samsun İlimizde artırmak, su ve toprak kaynaklarının daha doğru kullanımını sağlamak adına damlama sulama ile üretimi yaygınlaştırmak ve bu sayede Samsun çiftçisinin gelirini yükseltmektir.

Bu hedefleri gerçekleştirme yolunda emeği geçen değerli üreticilerimize, sektör paydaşlarına ve Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” dedi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344