banner341

Samsun'da 10 sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada; "COVID-19 İle Mücadele Kapsamında İlimizde On Farklı Merkezde PCR Testi Yapılmaktadır" denildi.

Samsun'da 10 sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor ABONE OL

Samsun'da Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında bir dizi tedbirler alınmış olup bu tedbirler kararlılıkla uygulandığı mesajı verildi. Bulaş riskini azaltabilmek ve yayılımını önleyebilmek amacıyla on farklı sağlık merkezinde PCR testi yapıldığı ifade edildi. Bu merkezlerden Halk Sağlığı, OMÜ Hastanesi, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi, Çarşamba Devlet Hastanesi, Bafra Devlet Hastanesi olmak üzere 5’i kamu hastaneleri diğerleri ise özel hastanelerdir.
Çarşamba Devlet Hastanesinde COVID-19 aşı odalarını ve servisleri ziyaret eden Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada ‘‘İlimizdeki kamu hastanelerimizde günlük 8.700 test yapabilme kapasitesine sahip 9 adet PCR test cihazı bulunmakta olup günlük ortalama 5.000’in üzerinde test yapılmaktadır.
Çarşamba Devlet Hastanesi laboratuvarında ise son üç ayda 28.001 adet PCR testi yapılmış olup günlük 1.000 adet test yapabilme kapasitesine sahiptir. Hastanemizde hali hazırda günlük ortalama 800 PCR testi yapılmaktadır.
Aşılama sürecine girildiği tarih itibariyle Çarşamba İlçemizde toplam 6.591 vatandaşımıza aşı yapılmış ve aşılama süreci devam etmektedir.
Mümkün olduğunca cenaze törenlerine birinci derece yakınlarımız dışında katılmayalım ve taziye ziyaretlerinde bulunmayalım. Özellikle hafta sonları başta olmak üzere toplu olarak kırsalda bulunan eş dost akrabalarımızla bir araya gelmeyelim.
Canlarını feda edercesine çalışan sağlıkçılarımız başta olmak üzere hep birlikte Koronavirüse karşı bir mücadele veriyoruz. Ancak Samsunlu hemşehrilerimizin desteği olmadan bunu başarıya ulaştıramayız.
Toplu taşımalarda seyahat ederken yanımızdakinin Covid-19 virüsü taşıyor olabileceği ihtimalini ve farkında olmadan virüs taşıyan vatandaşlarımızın olabileceğini unutmayarak sosyal mesafemize dikkat etmek suretiyle kurallara uyalım.’’ Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4