banner341

Samsun'da Ana Arı Üretim Merkezi Faaliyete Geçti

Samsun Bafra ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilerek Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan ve kabul edilen Ana Arı Üretim Projesi ile hayata geçirilen Ana arı Üretim Merkezi faaliyetine başladı.

Samsun'da Ana Arı Üretim Merkezi Faaliyete Geçti ABONE OL

 26.05.2021 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar ve Projede görevli personel tarafından gerçekleştirilen ziyarette İl Müdürü İbrahim Sağlambir konuşma yaparak şunları söyledi:

           “Arıcılığın ileri düzeylere taşınmasında, yeni gelir kaynakları oluşmasında önemli yere sahip olan Ana Arı Yetiştiriciliğinin arıcılarımız tarafından bilinmesi ve yaygınlaştırılması önemlidir. Ticari alanda arıcılığın yapılabilmesi; sağlıklı, verimli ve genç ana arılarla çalışmaya bağlıdır. Ana arı üretimimizse, Ülkemiz gereksiniminin ancak % 5’ini karşılayacak düzeydedir. Bu açığı kapatmak amacıyla İl Müdürlüğü tarafından 16.06.2020 tarihinde Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Ana Arı Üretim Projesi imzalanmış ve İlimiz Arı yetiştiricileri Birliği tarafından Bafra ilçesi Ağıllar mevkiinde faaliyete başlamıştır. 

           Proje için 250 ana arı ile birlikte üretim için gerekli olan alet ekipman ve makine alımı yapılmıştır. Proje kapsamında üretilecek ana arılar ilimiz üreticilerine dağıtılarak damızlık olarak kullanmaları sağlanacaktır. Böylece kendi ana arılarını üretmeye başlayacaklardır. Projemizin maliyeti 458.816,42 Tl’dir. Bafra ilçesinin  değerine değer katan Ana Arı Üretim Merkezi Samsun'a ve üreticilere hayırlı olsun.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4