Samsun'da Gebelerde Korona Artışı Tedirgin Ediyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da korona olan gebe sayılarında bir artış olduğunu belirterek, 'Sadece son bir hafta içinde testleri yapılan 70 anne adayımızın yüzde 50'sinin sonucu pozitif çıktı.

Samsun'da Gebelerde Korona Artışı Tedirgin Ediyor

Samsun'da pandemi döneminde üç annemizi korona nedeniyle kaybettik. Tekrar bu acının yaşanmaması için tüm anne adayları Samsun'da valilik koordinasyonunda yürütülen aşı çalışmaları ve gebelerdeki Kovid-19 tablosu hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın da açıkladığı gibi Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da Kovid-19 olan anne adaylarımızın sayısı, özellikle son dönemde, delta varyantının da etkisiyle artış gösteriyor.

Samsun'da sadece son bir hafta içinde, çeşitli nedenlerle PCR testi yapılan 70 anne adayımızın yüzde 50'sinin testi, maalesef pozitif çıktı. PCR testi pozitif olan anne adaylarımızdan, en az iki doz aşısını yaptırmış, yani tam aşılı olanların oranı ise sadece yüzde 9 düzeyinde. Samsun'da pandemi döneminde üç annemizi Kovid-19 nedeniyle kaybettik. Samsun'da tekrar bu acıların yaşanmasını istemiyoruz. Kovid-19'un gebelik süreci ve sonrasında can kayıplarına yol açmaması, hastalığın daha hafif geçirilmesi ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için mutlaka gebelerimizin aşılarını yaptırması gerekiyor. Bu nedenle tüm anne adaylarımızı, bebeklerini ve kendilerini korumak için aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz. Samsun'da tam aşılı olup, hastalık nedeniyle yoğun bakımlara yatışı yapılan tek bir sağlık çalışanımız bile bulunmuyor. Çünkü aşı koruyor. Biz sağlıkçılar olarak aşının gücüne güveniyoruz, annelerimizden de bize inanmalarını ve aşının gücüne güvenmelerini istiyoruz. Lütfen aşı konusundaki yanlış bilgilere inanmasınlar. Korumaları gereken tek hayatın kendi hayatları olmadığını, sorumlu oldukları, yanında yıllarca olmaları gereken bir canı da taşıdıklarını unutmasınlar. En yakın sağlık merkezimize başvurup aşılarını yaptırıp, sağlıkla ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına alsınlar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344