Samsun'da STK'lardan uçak seferi talebi!

Samsun iş dünyası, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu. Ortak hazırlanan metni okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, özellikle büyük şehirlere gidiş ve dönüş seferlerinin olması gerektiğini söyledi.

Samsun'da STK'lardan uçak seferi talebi!

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bir araya gelen Samsun Meslek ve Sivil Toplum kuruluşları temsicileri, uçak seferlerinin az olmasına tepki gösterdi. Samsun TSO toplantı salonunda basın açıklaması yapan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” dedi.
SAMSUN ÖNEMLKİ BİR POTANSİYELE SAHİP
Samsun, coğrafi stratejik konumu ve ekonomik sosyal yönüyle Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ili olduğunu kaydeden Murzioğlu, “Samsun, Limanları, Serbest Bölgesi, Karadeniz Bölgesinin tek Fuar ve Kongre Merkezi, Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemizin en önemli iki büyük ovası, yaygın ulaşım ve haberleşme ağı, hizmetler sektöründe gelişmiş altyapısı; ilimize katma değer kazandıran ekonomik varlıklarımızdır. Geçmişten bugüne bölgenin buluşma noktası niteliğinde olan ilimiz, bu ekonomik varlıklarının yanı sıra alternatifli sektörler etrafında gelişim hususunda da önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyellerini daha da geliştirmek için hiç şüphesiz havayolu bağlantısı olmazsa olmazlardan biridir. Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” diye konuştu.


ACİL İHTİYAÇ
Bu dört noktaya direkt uçak seferlerine acil ihtiyaç olduğunu belirten Murzioğlu, “Bölgesel merkez şehir olmasından kaynaklanan yoğun işgücü, sermaye hareketliliği, ulaşım bağlantıları gibi hususlar nedeniyle, işbirliği bağlantılarımızın en yoğun olduğu bu dört noktaya direkt uçak seferi ihtiyacı gittikçe artan bir gerçektir. Havayolları seferlerinin sürekli değişmesi, elverişsiz saatlere koyulması ve maalesef sıklıkla duyduğumuz anlık iptaller, özellikle şehrimizde faaliyet gösteren turizmcilerimiz olmak üzere tüm imalat ve hizmet sektörlerini zora sokmaktadır. Sürekli değişen, iptal olan ve rantabl olmayan saatlerde planlanan; fahiş ve istikrarsız fiyatlardaki uçak seferleri; havayolu seyahatlerini maalesef azaltmakta ve memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu durum istiklal mücadelesinin simge şehri Samsun adına itibar zedeleyici ve üzüntü vericidir.
SEFERLER ARTACAĞINA AZALDI
Konuyla ilgili taleplerini bildirdiklerini sözlerine ekleyen Murzioğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Samsun turizm, kültür, spor, sağlık ve eğitim faaliyetleri alanlarında bölgesel bir merkez ve gelişim alanı iddiasındayken ulaşım alternatiflerinin sınırlandırılması ve hatta havayolu ulaşımının kullanılması hususundaki bu caydırıcılık ekonomik bağlamda da olumsuz bir hal yaratmaktadır. İş dünyası olarak beklentimiz İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya hatlarına direkt, düzenli ve makul saatlerde uçak seferleri planlanmasıdır. Konuyla ilgili olarak havayolları şirketlerine ve ilgili mercilere taleplerimizi birkaç kez yazılı olarak bildirdik. Yüz yüze görüşme imkanı bulduğumuzda da yetkililerle konuyu paylaştık. Ancak gelinen noktada sıkıntıların artarak devam ettiğini görmekteyiz. Sefer saatleri düzelmediği gibi hem sefer sayıları giderek azaldı, hem de saatleri daha da kötü hale geldi. Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi derdinde olan taraflar olarak, beklentimiz kentimizin büyüklüğü oranında hak ettiği sefer sayısının artması ve düzenli saatlerde sefer planlamasının uygulamaya konulmasıdır. Havayolu şirketlerimizi yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi ve kentimizin potansiyeli çerçevesinde beklentilerimizin değerlendirilmesi hususunda hassasiyete davet ediyoruz. 

Dualarımız Mehmetçiğimizle
Başkan Murzioğlu ayrıca, ortak basın açıklamasına geçmeden önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerine karşı düzenlediği Pençe Harekatında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diledi. Murzioğlu, “Allah askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. İnanıyoruz ki; Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu operasyondan da alınlarının akıyla çıkacaktır. Dualarımız onlarla…” diye ifade etti.
Acilen afet bölgesi ilan edilmeli
Hafta sonu Samsun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili de konuşan Murzioğlu, “İlimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar dilerken selden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.  Yaşanan sel felaketi bölgede ciddi zararlar meydana getirmiştir. Özellikle ekili alanlar, esnaf ve tüccarlarımız çok büyük zarar görmüştür. Çiftçimiz, esnafımız, tüccarımız kendi imkanları ile telafisi olmayan maddi kayıplarla karşı karşıyadır. Beklentimiz devletimizin sel felaketinin yaşandığı alanları acilen afet bölgesi ilan ederek yaraların bir an önce sarılması yönündedir” dedi.

Toplantıya ise, şu sivil toplum kuruluşları katıldı:
SAMSUN TSO
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası    

SAMSUN TB
Samsun Ticaret Borsası
SAMSUN ESOB
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği    

SMMMO
Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
SAM-SEV
Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı    

SAMSİAD
Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği
MÜSİAD
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği – Samsun Şb    

ASRİAD
Asrın İşadamları Derneği – Samsun Şb
KARGİF
Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu    

SAMGİAD
Samsun Genç İş Adamları Derneği
TÜMSİAD
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği    

TÜRSAB
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği – Orta Karadeniz BTK
KATİD
Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği    

SAMTİAD
Samsun Turizm ve İş Adamları Derneği

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344