banner341

Samsun Eczacı Odasından Önemli Duyuru

Samsun Eczacı Odası kamuoyuna önemli bir duyuruda bulundu.

ABONE OL

Duyuruda şöyle denildi;
Bilindiği üzere ülkemiz, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemik bir hastalık olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tüm sağlık bileşenleri ile birlikte büyük bir mücadele başlatmış bulunmaktadır.

Halkımızın bilmesini isteriz ki bu sağlık bileşenlerinden biri olan Eczacılar olarak her zaman olduğu gibi bu süreçte de en yakın sağlık danışmanı kimliğimizle 7 gün 24 saat boyunca birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerimizde ve hastane eczanelerinde kesintisiz hizmeti vermeye devam edeceğiz.

Diğer bütün sağlık çalışanlarımız gibi halkımızın bu süreci en az zararla atlatması için bütün bilgi ve birikimimizi var gücümüzle kullanacağız.  Mücadelemizi aynı zamanda bu hastalığın duyulduğu andan itibaren halk sağlığını hiçe sayarak sadece kar amacı güden ve dezenfektan, kolonya, maske gibi hayati öneme sahip ürünleri eczanelere ve vatandaşlara fahiş fiyatlara satmaya çalışanlara karşı da devam ettireceğiz. Bu ürünlerin en doğru formül ve en iyi kalitede üretilerek eczanelerimiz aracılığı ile hastalarımıza uygun fiyatlarla ulaştırılması için Türk Eczacıları Birliği’nin gerekli izinleri almış olduğunu ve üretimlere başladığını da belirtmek isteriz.

Vatandaşlarımızın ilaca erişim ile ilgili herhangi bir endişeye kapılmasına gerek olmadığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile 1 Mart 2020 – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi biten ya da bitecek olan ilaç kullanım raporlarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacağı kamuoyuna bildirilmiştir. Hastaların kronik olarak kullandıkları ilaçlarına erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılan bu düzenleme ile aynı zamanda ilaç kullanım raporu olan ve son 6 ay içerisinde bu ilacı reçete ettirmiş olan vatandaşlarımızın 30 Haziran 2020 tarihine kadar reçete yazdırmak için herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmesine gerek kalmadan doğrudan eczaneye giderek her seferinde en fazla 1 aylık olmak üzere raporlu ilaçlarını eczanelerden temin edebilmesine imkan sağlamıştır.

Sağlık otoriteleri ve çalışanları olarak gereken önlemleri aldığımız bu ortamda şunu da biliyoruz ki sürecin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için vatandaşlarımızın sağduyulu davranması, paniğe kapılmaması ve sağlık otoriteleri tarafından verilen talimatlara uyması hayati önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın;
- Sakin olmaları ve sağlık otoritelerinin talimatlarını takip etmeleri,
- Mecburi durumlar dışında dışarıya çıkmamaları ve sağlık kuruluşlarına gitmemeleri,
- Sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kaldıklarında sağlık personelinin yönlendirmelerine uymaları,
- Kalabalık ortamlarda bulunmamaları ve kişilerle en az 1 metre mesafede durmaları,
- Başta ellerin sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabunla yıkanması olmak üzere kişisel temizlik kurallarına dikkat etmeleri,
- Özellikle yurt dışından gelen vatandaşlarımızın 14 gün boyunca kendilerini diğer kişilerden izole etmeleri,
- Hekim tavsiyesi ve Eczacı danışmanlığı dışında ilaç kullanmamaları,
- Öksürük, ateş, nefes darlığı gibi sağlık problemleri ile karşılaştıklarında Alo 184 Korona Danışma Hattını aramaları,
Bu süreçte bizlere destek olmaları adına çok büyük katkılar sunacaktır.
Bu yöntemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın bu süreçte en fazla ziyaret edecekleri birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerde de belirlenen kural ve yönlendirmelere uyulması büyük bir önem arz etmektedir. Hem vatandaşlarımızın hem de eczacı ve eczane personelinin herhangi bir riske maruz kalmaması ve eczanelerden verilen sağlık hizmetinin kesintiye uğramaması adına bölgemizdeki tüm eczanelerde uygulanmak üzere bazı uygulamalar belirlemiş bulunmaktayız. 

Bu uygulamalar;
- Eczanelerin kapıya ya da kapı bölümüne yakın güvenlik şeridi ya da bandı çekilmesi ve hastaların bu güvenlik şeridini kesinlikle geçmemeleri,
- Eczacılarımızın ve eczane personellerimizin hizmet verdikleri zamanlarda maske, koruyucu gözlük kullanmaları ve el temizliğine dikkat etmeleri,
- Bulaşma riskini azaltmak adına hastaların birbirinden en az 1 metre aralıklarla durmaları için zemin bandı gibi ekipmanlar kullanılarak eczanelerde işaretleme yapılması, her metrekareye 1 kişi olacak şekilde mesafenin korunarak hizmet verilmesi konularında azami özenin gösterilmesi,
olarak belirlenmiştir.

Bölgemizde 520 adet eczanemizle, 700’ü aşkın meslektaşımızla 3000’i aşkın personelimizle gece gündüz demeden virüsle mücadeleye destek veriyoruz.

Yeterli sayıda nöbetçi eczanelerimizle her gün 36 saate varan sürelerde 40’ı aşkın eczanemiz nöbet hizmeti vermektedir.

Samsun Eczacı Odası olarak vatandaşlarımızın eczanelerde belirlenen kurallara ve eczacılar ile eczane personellerinin yönlendirmelerine uymalarını önemle rica ediyoruz.

“Eczacı Sağlık Sisteminin Sigortasıdır”
“Eczacınız ve eczane personelleri sizin için görevdeler, Siz de hepimiz için evinizde kalın”

Ecz.Onur Ferhat KARACAN
Samsun Eczacı Odası
Yönetim Kurulu Adına
Başkan

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4