Samsun'da 'Etik Liderlik Semineri' gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı ve Samsun Valiliği işbirliğinde "Mülki İdare Amirleri ve İlçe Belediye Başkanları Etik Liderlik Semineri” düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen seminere İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile diğer ilgililer katıldı.

Samsun'da 'Etik Liderlik Semineri' gerçekleştirildi ABONE OL

Seminerin açılış konuşmasını yapan Salihoğlu, çağdaş hukuki anlamda etik kavramının Türkiye'de yönetim literatürüne yakın zamanda, 2000’li yıllardan itibaren girdiğini belirtti.
Konunun yaklaşık 11 yıllık bir mazisi bulunduğunu anlatan Salihoğlu, "Gerek Bakanlığımızın bünyesinde gerekse diğer bakanlıkların bünyesinde bu konu ile ilgili kuruluşlar oluşmuştu. Asıl konunun koordinasyonunu sağlamak üzere Başbakanlık bünyesine oluşturulan Başbakanlık Etik Kurulu bu konuda çok güzel, önemli ve çağdaş değerlendirmeler yapıyor. Biz genel olarak yönetimde, hayatın her türlü aşamasında ahlaklı davranmayı ilke edinmemiz gerekiyor ama maalesef zaman zaman bu tür etik ihlalleri oluyor" dedi.
Samsun Valisi Şahin ise Samsun'un çok güzel bir sahile sahip olduğunu kaydetti.


"Samsun’u farklı kategorilerle sınırlandırabiliyorsunuz" diyen Şahin, şöyle konuştu: "İçten söylüyorum ki, Samsun’daki bu sahil bandını Ege ve Akdeniz’de görmek gerekirken bunu Samsun’da soluyor olmanın güzelliğini yaşıyoruz. Samsun’da 2017 yılında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılacak. Bu olimpiyat oyunları Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olacak. Onun için biz işitme engellilere yönelik uluslararası işaret dili öğretiyor ve öğreniyoruz. Organizasyona 6 bin sporcu, 10 bin spor adamı gelecek. 27 bin kişi de işaret dili öğrenecek. Samsun için ikinci önemli olan tarih de 1919 yılıdır. Hükümetimizin de öne çıkardığı bir tarih var, o da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı ve 2023 yılı. Onun için bizim önümüzde 3 tane step var. Bunları Samsun adım adım gerçekleştirecek. Gerek biz valilik olarak gerekse Büyükşehir Belediyesi ekibiyle hem 2017’de hem 2019’da hem de 2023’te kendimizin önüne vizyonlar koyduk ve onları adım adım gerçekleştiriyoruz.”
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise, Samsun'un son yıllarda Türkiye’nin parlayan yıldızı olma yönünde olduğunu belirterek, "Kendine bir misyon biçmiş, bir vizyon belirlemiş, geleceğe doğru koşuyor. Bu geleceğe doğru koşunun aslında kısa periyotlu bir röperi var. O röper de 19 Mayıs 2019’dur. 2019 yılına 4 yıl kaldı. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıl etkinliklerinin yapılacağı bir yıldır. Bu süre içeresinde biz Samsun’da 100'üncü yıla hazırlık yapan bir Türkiye’nin 2019 yılı hedefine yönelik bir röper kendimize belirleyip o 2019 yılına koşacağız. 2019 yılında Samsun’da kültüre, sanata, spora yönelik altyapı tesislerinin tamamını bitirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Murat, "Etik Liderlik ve Kamu Etiği" konulu seminer verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4