banner341

Samsun'da Fındıkta Tarla Günü yapıldı

Samsun'un Çarşamba İlçesi Şeyhgüven Mahallesi’nde üretici Selami Altan’a ait demonstrasyon bahçesinde “Fındıkta Budama Uygulamaları Tarla Günü Programı” gerçekleştirildi.

Samsun'da Fındıkta Tarla Günü yapıldı ABONE OL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca uygulamaya konulan, Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması amacına yönelik projelerden, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve  Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Fındıkta Budama Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında, Çarşamba İlçesi Şeyhgüven  Mahallesi’nde üretici Selami Altan’a ait demonstrasyon bahçesinde “Fındıkta Budama Uygulamaları Tarla Günü  Programı”  gerçekleştirildi. 

Tarla günü etkinliğine; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Vekili Erol Baş, OMÜ Ziraat  Fakültesi  Öğretim Üyesi Ümit Serdar, Dr. Bülent Turan, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, şube ve ilçe müdürleri,  teknik elemanlar, tarım danışmanları,  ziraat fakültesi öğrencileri, Saraybosna’lı doktora öğrencileri, çiftçi kuruluşları, mahalle muhtarları, çok sayıda üretici ve basın mensubu katılmıştır.

Projenin yayım koordinatörü Ziraat Mühendisi Hidayet Candemir, demonstratör çiftçi Selami Altan,  ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Vekili Erol Baş tarafından birer konuşma yapılmış olup, yapılan konuşmalarda;  dünya fındık üretim alanlarının % 79,9 nun Türkiye’de olduğu,  dünya fındık üretiminin yaklaşık % 68’ inin, fındık  ihracatının ise % 75,6’ nın Türkiye tarafından gerçekleştirildiği belirtilerek, Samsun İlinin ise Türkiye fındık üretiminde % 13’ lük bir paya sahip olduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte, fındıkta verim ve kalite değerlerinin birçok fındık üreticisi ülkelerden daha düşük olduğu, bunun nedenlerinin başında;  fındık bahçelerinin çok yaşlı olması, bahçelerin geleneksel yöntemlere göre ve karışık çeşitlerle tesis edilmiş olmasının yanı sıra, budama uygulamalarının yetersiz ve yanlış tekniklerle yapılıyor olması ve bitki besleme hatalarının geldiği konuşmacılarca ifade edildi.

Türkiye fındık üretim alanı ne kadar?
Karadeniz Bölgesi yoğun olmak üzere 39 İlimizde fındık tarımı yapılmaktadır. Türkiye fındık üretim alanlarının yaklaşık 7 milyon dekar, yıllık fındık üretiminin ise yaklaşık 700 bin ton civarında olup; Ordu, Giresun, Samsun, Adapazarı, Trabzon ve Düzce İlinin, Türkiye fındık üretiminin % 91’ ini karşılamaktadır. 400 bin çiftçi ailesinin, bağımlılarıyla birlikte 2 milyon kişi geçimini  doğrudan fındık tarımından sağlamakta, dolaylı etkileriyle birlikte fındık üretimi yaklaşık 5 milyon kişiyi alakadar etmektedir.  Türkiye’nin fındık ihracatı 2,82 milyar dolar olup, bu rakam  Türkiye tarım ürünleri ihracatının % 16, 8 ine tekabül etmektedir. 

Türkiye‘de fındık üretim alanı İtalya’nın on katı 
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Vekili Erol Baş, fındık meyvesinin tarım ürünleri ihracatımız içerisinde lider ürün olduğunu, Türkiye’de üretilen fındığın sadece % 12’lik bir kısmı iç pazarda tüketildiğini, fındık meyvesinin her yönüyle önemli bir ürün olduğunu belirterek, fındık veriminin düşük olduğunu, buna örnek olarak Türkiye‘de fındık üretim alanlarının İtalya’nın on katı olduğu halde,  üretimin ise İtalya fındık üretiminin ancak 5 katı olduğunu çünkü İtalya’nın fındık veriminin yüksek olduğunu ifade etti.
Akabinde katılımcılara yapılan ikramlarla birlikte tarla günü etkinliği sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4