Şantajcılara itibar etmeyin

Samsun Gazeteciler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, basına sızmış, tehdit ve şantaj yoluyla menfaat temin etmeye çalışan art niyetlilere karşı Samsun kamuoyu uyarıldı.

Şantajcılara itibar etmeyin

Ellerindeki yayın organlarını, internet haber sitelerini silah gibi kullanarak iftira ve çamur atıp korku salan ve menfaat temin etmeye çalışan çakma basına karşı cemiyetten vatandaşlara uyarı geldi. Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Son günlerde basının saygınlığına gölge düşürecek şekilde, kentin ileri gelenlerine karşı, özellikle internet ve sosyal medya üzerinden şantaj ve karalamaya yönelik operasyonlar yapıldığı görülmektedir” denilerek şu ifadelere yer verildi: 

UZUN HAPİS CEZASI ALANLAR VAR

"Bel altı" diye tabir ettiğimiz bu yayınlar, basının inandırıcılığını olumsuz yönde etkilediği gibi toplum tarafından da kınanmakta ve büyük rahatsızlık yarattığı gözlenmektedir. Kamu görevi yapan gazetecilerin onurunu da zedeleyen bu yayınların, belli bir kesim tarafından farklı amaç ve hislerle yapıldığı, bu malum kişilerin ellerindeki basın gücünü bir silah gibi kullanarak amaçlarına ulaşmak istedikleri anlaşılmaktadır. Aynı yöntemle basını kullanarak Samsun’da tehdit ve şantaj yoluyla menfaat temin eden bazı kişiler yargılanmış ve uzun süreli hapis cezalarına mahküm olmuştur.” 

BASIN MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR 

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Basın bu Milletin müşterek sesidir” ve kişisel çıkarlar için kullanılamaz. Gazeteci, kamuoyunu doğru ve tarafsız olarak bilgilendiren, kutsal saydığı mesleğini onurlu, dürüst bir şekilde sürdüren kişidir. Bunun aksi düşünülemez. Fakat korku, sindirme, yıpratma amacıyla bilgiye, belgeye dayalı olmadan, dedikodu ve duyuma dayalı, masum insanlar üzerinden yayın yapanlar kişisel hırs ve intikam duyguları ile hareket etmektedir. Ancak bu durum dürüst ve namuslu gazetecileri de zan altında bırakmakta, güven kaybına neden olmaktadır. 

İTİBAR CELLATLARINA PRİM VERMEYİN

Mesleğimizle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin dedikodularına ve yayınlarına itibar edilmemesini rica ediyoruz. Gazetecilik mesleğini zedeleyen, tehdit ve şantaja yönelik, iftira içerikli yayınlarla kişileri haksız zan altında bırakmak isteyenlerin oyununa lütfen alet olmayın. Bu anlamda mesleğin güven ve itibarının korunması için bu açıklamayı yapmak zorunluluğu hasıl olmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı.”

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner245

banner4

banner244